K Hodině Země se zhasnutím veřejného osvětlení připojí i několik obcí na jižní Moravě

Tisíce měst, obcí či budov po celé planetě se dnes večer na šedesát minut ponoří do tmy. Připojí se tak k celosvětové akci Hodina Země, která má upozornit na plýtvání zdroji současné civilizace. V Česku mezi půl devátou a půl desátou hodinou večerní zhasnou známé památky jako třeba hrad Karlštejn či žižkovský vysílač. Svítit se ale nebude i v několika městech či malých obcích na jižní Moravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

město v noci, veřejné osvětlení | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Valchov se připojí vypnutím veřejného osvětlení po celou dobu hodiny Země,“ říká Jindřiška Brožová, nezávislá starostka Valchova, malé obce, která čítá asi čtyři stovky obyvatel. Lampy po celé vesnici zhasnou přesně v půl deváté večer.

„Technicky to musíme provést tak, že dva lidi půjdou k hlavnímu vypínači, protože máme dvě místa, tak musí přijít a přesně v tu hodinu vypnout a za hodinu to veřejné osvětlení zase zapnout,“ popisuje starostka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se připojí k Hodině Země i ve Valchově na Boskovicku, zjišťoval Michal Záboj

K Hodině Země se Valchov připojuje podruhé. Kromě vypnutí veřejného světlení se v místní hospodě uskuteční černá hodinka, při které budou hosté sedět při svíčkách. Obec tak podle starostky Jindřišky Brožové chce vyjádřit svůj vztah k ochraně životnímu prostředí a myšlence trvale udržitelného rozvoje.

„Myslím, si že je na této akci zajímavé právě to, že na celém světě se v jeden okamžik spojí myšlenky a názory lidí, kteří chtějí ochraňovat a udržovat životní prostředí. Domnívám se, že nejde až tak o energetické úspory, jako o vyjádření toho názoru,“ míní starostka.

Hodina Země je ve Skotsku už tradicí, zhasne i hrad v Edinburghu

Číst článek

A podobně mluví i Jan Labohý z brněnského Ekologického institutu Veronica, který Hodinu Země v Česku zaštiťuje. Hodinové zhasnutí světel si podle něj neklade za cíl úspory elektřiny či zdrojů na její výrobu. Motto letošní kampaně zní Změňte svůj svět a má člověka přinutit k zamyšlení se nad jeho vztahem k životnímu prostředí.

Miliony lidí o půl deváté zhasnou světlo. Připojí se tak k Hodině Země

Číst článek

„Takové zhasnutí se samozřejmě neprojeví žádným způsobem. Je to akt čistě symbolický a my vlastně říkáme, že zhasnutí je jenom začátek. Je to vlastně symbol toho, že se ve svém každodenním životě snažíme dělat něco víc. A to důležité je, abychom víc dělali během celého roku a nezůstalo jenom u toho jednohodinového zhasnutí,“ vysvětluje Labohý.

K Hodině Země se na jižní Moravě připojí také Hodonín, Břeclav či Boskovice, které zhasnou osvětlení některých svých dominant. Řada restaurací a kaváren pak dnes nabídne svým hostům večer při svíčkách.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme