K Měsíci knihoven se letos připojilo více než 400 institucí

Březen je už tradičně měsícem čtenářů. Letos se k Měsíci knihoven připojilo více než 400 půjčoven knih ze všech koutů republiky. Bibliotéky zvou své příznivce například na oblíbené maratóny čtení nebo třeba besedy s významnými spisovateli. Aktivní jsou už tradičně i knihovny ve středních Čechách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

čtení, ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Je úterní dopoledne a u výpůjčního pultu oddělení pro dospělé čtenáře kutnohorské knihovny se střídá jeden čtenář za druhým. Paní Blanka učí na jedné z místních základních škol češtinu. Svým žákům chce jít příkladem, a proto si čas od času cestu do knihovny najde.

Jak ale říká, její manžel ji v počtu vypůjčených knížek rozhodně předčí. „U nás čte nejvíc manžel, já už míň, nemám tolik času. Nejvíc čteme detektivky a nejraději severské. A o ty je, jak jsme zjistili, největší zájem,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude probíhat Měsíc knihoven v Kutné Hoře, zjišťoval reportér Michal Trnka

Kutnohorská knihovna si na nezájem čtenářů nemůže stěžovat. Loni se počet návštěvníků, kteří prošli jejími branami, zvýšil zhruba o 2000 lidí. Mezi čtenáři se najdou i knihomolové, kteří si z regálů vypůjčí až 600 titulů za rok.

„Samozřejmě že velké procento návštěv nám tvoří i uživatelé jiných služeb než výpůjčních, to znamená návštěva internetu, návštěva našich online služeb, vyhledávání v databázích. A velmi nás těší, že se postupně zvedají, byť po desítkách, počty dětí, které navštěvují knihovnu,“ prozrazuje ředitelka kutnohorské knihovny Gabriela Jarkulišová.

Bibliotéka také pravidelně pořádá řadu akcí, které mají za cíl přilákat děti i dospělé návštěvníky. Teď v březnu je to například tradiční maratón čtení. Letošní připadá na příští pondělí.

„Mě velmi těší, že kromě toho, že v knihovně se bude souvisle až do večera po čtvrt hodině měnit osoba, která bude číst, že se k nám připojily i základní a střední školy. Velké procento dětí, žáků a studentů bude vědět, že se připojují k maratónu čtení,“ dodává ředitelka.

Kknihovna - ilustrační snímek | Foto: Michal Záboj

Oblíbenou akcí kutnohorské knihovny je také Univerzita volného času. Minulý týden skončil její první semestr. Zájem o něj předčil všechna očekávání knihovnic. Podobné to podle Gabriely Jarkulišové bude i v případě právě začínajícího nového semestru.

„Vypisujeme dva nové kurzy. Jeden z nich je pokračování lokální historie, to znamená Kutná Hora v 19. století. Budeme se dozvídat od opravdu zajímavých přednášejících třeba to, jak se v 19. století v Kutné Hoře léčilo, připomeneme si zapomenuté spolky, budeme mluvit i o historii knihovny a významných osobnostech,“ informuje ředitelka a dodává:

„Druhý běh je věnován filmovému a televiznímu nebi. Zmíníme v tomto kurzu třeba i filmy, které se natáčely na území Kutné Hory.“

Kutnohorská knihovna chce mít co nejblíže ke svým čtenářům. Kromě hlavní budovy v centru města proto své služby nabízí také ve své pobočce na sídlišti Šipší.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme