K Olympijskému běhu se po celé republice připojilo přes padesát tisíc lidí

Na desítkách míst po celé republice se včera lidé připojili k Olympijskému běhu. Akce se zúčastnily desetitisíce zájemců. Na startu závodu v pražské Stromovce stála i známá běžkyně na lyžích Eva Vrabcová Nývltová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olympijský běh v pražské Stromovce | Foto: Filip Jandourek

Celý běh odstartoval Radiožurnál v živém vysílání. Datoví novináři pak sledovali, jak si při desetikilometrové trase vede tělo profesionální sportovkyně Evy Vrabcové Nývltové a amatérské běžkyně Babety Schneiderové.

„Tady dáme ještě jeden čip na stehno, a ještě se bude dávat na ruku, aby se zaznamenal ten sval, který u ní nezabírá. Aby se to porovnalo,“ vysvětluje asistentka, když Babetě Schneiderové přikládá čipy, které budou monitorovat okysličení svalu a tepovou frekvenci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přes 50 tisíc lidí se připojilo ve středu k Olympijskému běhu, ve Stromovce startovala i profesionální sportovkyně Eva Vrabcová Nývltová

„Připadám si jako pokusný králík,“ směje se amatérská běžkyně. Stejné čipy pak dostane i profesionální sportovkyně Eva Vrabcová Nývltová.

Po startu sleduje měřené hodnoty na monitoru sportovní lékař Jiří Dostal. „Eva je schopná využít nějakých 90 procent kyslíku, který je dodán pracujícímu svalu, zatímco Babeta je někde na úrovni pouze 20 procent. A to je přesně ten fyziologicky zásadní rozdíl mezi netrénovaným běžcem a profesionálním na nejvyšší úrovni,“ vysvětluje.

Po zhruba 36 minutách doběhla do cíle Eva Vrabcová Nývltová. „Dneska to bylo takové na pohodu. Mám za sebou dlouhé cestování, takže jsem si šla spíš užít atmosféru," popsala a zároveň ale přiznala, že přístroje ji příjemné nebyly.

„Vadilo mi to hrozně moc, už s tím nikdy nechci běžet. Nikdy neběhám na to, jak si vedu, ale na to, jak se mi běží a dneska se mi ten pocit opravdu hodně zkazil díky tomuhle,“ uvedla.

Amatérská běžkyně Babeta Schneiderová doběhla o půl hodiny později.

Filip Titlbach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme