K protestům lékařů se částečně připojily i jižní Čechy

Lékaři dnes protestovali proti zdravotnickým reformám a přístupu ministerstva zdravotnictví. Šlo spíše o symbolickou akci, akutní případy ošetřovali. K celorepublikovým protestům se připojili i někteří jihočeští lékaři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řada ordinací a nemocnic kvůli protestům omezila svůj provoz | Zdroj: ČTK

Na českobudějovické poliklinice se protesty nijak neprojevily, oficiálně se k nim nepřihlásil žádný lékař. Pouze u třech ordinacích visela informace, že mají mimořádně zavřeno. Ani českobudějovická nemocnice se k protestům nepřidala.

V nemocnici v Českém Krumlově měli připravené petiční archy pro občany, kteří protestující lékaře chtějí podpořit, a rovněž informační letáky v čekárnách a na odděleních.

Vedení strakonické nemocnice protestující podpořilo, ale veškerou péči pacientům poskytovalo. Na Prachaticku a Strakonicku uzavřeli své ordinace někteří ambulantní lékaři a pacienty přeobjednali na jiné termíny.

Táborské ordinace pracovaly normálně, tamní lékaři se ke stávce připojili pouze symbolicky. Ve vstupním vestibulu jedné z ordinací leželo prohlášení, kde byl vysvětlen důvod protestu a jeho cíle. K němu byla přiložena petice, kterou mohli pacienti podepisovat.

Na úrazové ambulanci, kde obvykle bývá nával pacientů, tentokrát bylo jen pár lidí. Mohla za to nejspíš média, která o chystané stávce informovala s předstihem.

Lékaři se bouří proti reformám

Lékařům vadí nová úhradová vyhláška, která pojišťovnám určuje výši úhrad za péči. Nemocnice a ambulance se obávají dramatického poklesu příjmů. Dalším zmiňovaným problémem je neplnění memoranda, které ukončilo akci Děkujeme odcházíme.

Nemocničním lékařům také vadí neúnosný počet přesčasů. Například někteří lékaři v českokrumlovské nemocnici mají každý měsíc až o 90 hodin navíc.

Protestující lékaři sepsali petici, pacienti se k ní mohli připojit | Foto: ČTK

Zazněla rovněž i kritická slova na konto lékařů ze strany zdravotnického personálu, který se cítí být v rámci stávek přehlížen. Jedna ze zdravotních sester označila lékaře za sólové hráče.

Dnešní stávku považuje za nekoncepční krok, který nic nevyřeší. Podle jejích slov je nutné spojit síly všech zaměstnanců ve zdravotnictví, aby se dalo prosadit něco konkrétního.

Ministerstvo zdravotnictví argumentuje daty statistiků, podle nichž náklady na zdravotní péči i při stagnaci ekonomiky rostou. Lékaři podle ministerstva k protestům důvody nemají, zdravotní péči reformy prý nijak neomezí.

Jan Kopřiva, Mária Pfeiferová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme