K protestům proti úhradové vyhlášce se připojují i lékaři v Královéhradeckém kraji

Na dnešek připravila Česká lékařská komora protestní akci. Ta má upozornit na úhradovou vyhlášku, která má podle lékařů zhoršit péči a také prodloužit čekání na některé zákroky a operace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Speciální ordinace | Foto: Pavel Pavlas | Zdroj: Český rozhlas

Protest je zaměřen hlavně na úhradovou vyhlášku. Ta současná zavedla změny, které nikdy předtím nebyly. V praxi to znamená, že lékaři automaticky dostanou od pojišťoven zaplaceno o dvě procenta méně než v předchozích letech.

„Vadí nám princip. Vadí nám regulace, které jsou příliš vysoké. Jde o to, jestliže mám regulace na léky a jestliže z překročení nákladů na léky 100 procent roku 2011, dostanu pokutu 50 procent z překročení, tak hrozí riziko, že se začnu chovat tak, že začnu psát méně léků, a to se negativně projeví u pacientů,“ vysvětluje člen Rady Sdružení ambulantních specialistů České republiky Vladimír Medek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protestní akci sleduje redaktor Ondřej Vaňura.

Právě ambulantní specialisté se do dnešního protestu zapojí, a to hned několika způsoby. „Buďto pracovat v ordinacích a udělat takzvaný den zdravotníků, kdy by se zdravotníci měli vyšetřovat přednostně, nebo neordinovat vůbec,“ upřesňuje Medek.

Další možností je, že lékaři budou pracovat, na pláštích ale budou mít zelenou stužku, kterou podporu protestu vyjádří. Praktičtí lékaři se nepřipojí vůbec - Sdružení praktických lékařů se totiž od protestů distancovalo. A provoz neomezí ani většina nemocnic.

„Naši lékaři se podle informací Lékařského odborového klubu i České lékařské komory připojí k protestu jenom symbolicky tím, že budou možná nechávat podepisovat petiční archy, které k dispozici od komory. Provoz nemocnice bude neomezen,“ dodává ředitelka oblastní nemocnice v Jičíně Dana Kracíková.

Podobná situace bude také v trutnovské nemocnici a ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Do protestu se výrazněji zapojí v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou, kde interní ambulance zrušila naplánované výkony. Akutní případy tam ale dnes lékaři ošetří.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme