Kaláč u soudu odmítl, že by byl pravou rukou šéfa takzvané lihové mafie

Několik hodin vypovídal u olomouckého soudu Lubomír Kaláč, poslední obžalovaný v kauze takzvané lihové mafie. Podle šéfa celé organizované skupiny Radka Březiny to byl jeho nejbližší spolupracovník. Celkem čelí obžalobě sedm lidí, kteří měli na daních připravit stát o miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauza lihové mafie před soudem, Radek Březina

Kauza lihové mafie před soudem, Radek Březina | Foto: Jana Zemková | Zdroj: Český rozhlas

Lubomír Kaláč u soudu popřel, že by byl pravou rukou šéfa lihové mafie Radka Březiny. Plnil údajně jen příkazy a nyní čelí opakovaně výhrůžkám.

Kaláč uvedl, že celý nelegální byznys řídil Radek Březina, který o všem věděl. Zaznělo také, jakým způsobem skupina prala špinavé peníze: měla k tomu sloužit firma, která pronajímala nemovitosti a průmyslové areály.

Lubomír Kaláč tak popřel tvrzení bratrů Březinových, kteří jej viní z podstatného podílu na trestné činnosti. Kaláč usiluje stejně jako Tomáš Březina (bratr Radka Březiny) o mírnější trest, získal totiž status spolupracujícího.

S Březinovými je v ostré konfrontaci, zákulisí černých obchodů s lihem se totiž rozhodl odkrýt policii jako první.

"Plnil jsem pouze příkazy, žádný líh jsem nekupoval. Veškeré účtování jsem prováděl s Tomášem Březinou. Měl přehled o všech penězích, které jsem měl od Radka Březiny. Žádný líh jsem od něj nekupoval, to je lež, na to jsem neměl investice," vypověděl Kaláč.

Muž, na jehož výpověď se čekalo s napětím, také zásadně popřel, že by odcizil líh ze Stojčína na Pelhřimovsku, kde měl vyrůst tajný podzemní lihovar. Právě z toho jej po celou dobu šéf lihové mafie viní; policisté zde totiž prý objevili méně zásob, než zde mělo být uskladněno.

Případem se bude soud zabývat až do konce týdne, poté jej hodlá odročit na únor. Kauza je mimořádná svým rozsahem. Škodu žalobce vyčíslil na téměř sedm miliard korun, kdy stát tratil na daních celkem 15 let.

ČTK, Ivo Opletal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme