Kalamita uzavřela na Moravě a ve Slezsku několik hraničních přechodů

Čerstvý sníh a silný vítr způsobily na mnoha místech Moravy, Slezska a Vysočiny komplikace v silniční dopravě. Kalamitní stav platí na třech místech – na Svitavsku, Žďársku a Prostějovsku, průjezdnost ztěžují i uvízlé kamiony. Několik hraničních přechodů hlásí uzavření provozu, možná až do konce týdne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silničáři odklízejí přívaly sněhu | Zdroj: ČTK

Podle Národního dopravního informačního centra jsou hraniční přechody Mosty u Jablunkova–Svrčinovec na silnici I/11, Bílá–Klokočov na silnici II/484 a Horní Bečva–Makov na silnici I/35 uzavřeny do odvolání, zřejmě do konce týdne.

Od včerejška je neprůjezdná silnice I/11 na Frýdecko-Místecku v Mostech u Jablunkova, kde leží více než půl metru čerstvého sněhu. Uvízly zde v obou směrech desítky kamionů a osobních automobilů, situaci na místě řeší policisté a odklánějí dopravu na objízdnou trasu po staré silnici přes město.

„Po silnici projedou denně 4 tisíce kamionů, takže to je zablokované hned. Když vám nasněží oproti předpovědi meteorologů místo dvaceti centimetrů šedesát a pořád hustě sněží, je situace skutečně vážná,“ hodnotí starosta Mostů Josef Szotkowski.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kalamitě na silnicích referovali v Ozvěnách dne starosta Mostů Josef Szotkowski, Jan Škrabal ze Správy silnic Olomouckého kraje a redaktor ČRo Tomáš Minarčík

Z okna vidí přímo na obchvat a nějaký posun tam zaznamenává. „Záleží ale na tom, co přijímá slovenská strana, protože i oni údajně silnici I/11 uzavřeli,“ dodává.

Ve Zlínském kraji napadl přes noc čerstvý sníh a silnice jsou sjízdné jen s velkou opatrností. Kvůli sněhovým jazykům uzavřeli silničáři silnici v úseku Vlachova Lhota–Vlachovice.

Na Kroměřížsku a Slovácku jsou komunikace po ošetření mokré, ve vyšších polohách však mohou řidiči i zde narazit na sněhové jazyky nebo ledové plotny.

Kalamita zablokovala několik silnic i na Vysočině. Problémy jsou hlavně na Jihlavsku, Žďársku a Třebíčsku, kde kromě závějí komplikují dopravu zapadlé kamiony.

Na Žďársku byl vyhlášen kalamitní stav 1. stupně, nyní je zde uzavřeno asi 20 silnic, mimo jiné i hlavní tah mezi Novým Městem na Moravě a Bystřicí nad Pernštejnem, kde u Divišova stojí uvízlý kamion.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Konic na Prostějovsku František Novák hovořil o sněhové kalamitě v Ranním interview

V regionu zkolabovala také jedna z hlavních dopravních tepen – spojnice mezi Prahou a Vídní, takzvaná Císařská cesta. Kolona stovek kamionů sahá od Vílance u Jihlavy po Moravské Budějovice.

Na bočních silnicích se utvořily až dvoumetrové závěje, zavřený je i hlavní tah z Třebíče na Telč. Nelze projet od Předína přes hory na Kasárenskou křižovatku a Markvartice. Silničářům se zatím nepodařilo prorazit ani silnici na Želetavu.

Silnice z obce Vícov do Ohrozimi nedaleko Prostějova je zcela uzavřená, nesjízdná, uvízly na ní dva kamiony, které se ještě nepodařilo vyprostit. Na místě pracují záchranáři a hasiči, někteří neukáznění řidiči na silnici přesto vjíždějí, aby se pak stejně museli otočit a vrátit.

Doprava se stále potýká s přívaly sněhu. Na přechod v Harachově nesmějí kamiony

Číst článek

Také okolní silnice jsou nesjízdné nebo jen obtížně sjízdné. Vše komplikuje vítr, který vytváří sněhové jazyky.

Výška sněhové pokrývky ze dne 16. 2. 2012

U obce Konice na Prostějovsku museli hasiči v noci evakuovat asi 30 lidí ze zapadaných aut. „Za posledních 24 hodin napadlo tolik sněhu jako za celou zimu, ale hlavní tahy a komunikace už máme uklizené. Budeme v tom pokračovat celý den,“ řekl Radiožurnálu starosta Konic František Novák.

Nejkritičtější situace byla ve zcela odříznutém Protivanově na Drahanské vrchovině, kam nebylo možné se dostat po žádné komunikaci. Do obce nedorazilo zásobování, místní občané však zatím žádnou krizi nepociťují.

Hasiči tam pracují na odklízení uvíznutých aut, většina už je vytažená ze závějí, ale ještě zbývají kamiony a jeden autobus. Středoškoláci, kteří jím včera večer cestovali, museli strávit noc v rodinách v Protivanově.

Prostějovsko zasáhla sněhová kalamita, hasiči evakuovali témeř 30 lidí

Číst článek

Silnice R35 ve směru z Ostravy do Olomouce je u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku průjezdná pouze jedním pruhem. Podle dopravního informačního centra tam probíhá úklid sněhu v neprůjezdném pruhu.

„Největší komplikací tam byla odstavená vozidla, převážně kamiony, které najely do závějí, protože se nepodařilo odklonit dopravu. Je potřeba nejprve každé z těch vozidel vyprostit a teprve pak se věnovat údržbě silnice,“ přibližuje situaci provozní náměstek Správy silnic Olomouckého kraje Jan Škrabal.

Pro kamionovou dopravu je zcela uzavřený Třinec, v Ostravě museli ráno hasiči vyprošťovat z příkopu linkový autobus.

Bruntál vyhlásil kalamitní stav

S enormním množstvím sněhu bojují i v Bruntále, radnice proto vyhlásila ve městě kalamitní stav, který potrvá až do odvolání.

V terénu jsou v maximálním nasazení silničáři, odhrnují sníh ze silnic, chodníků, parkovišť a důležitých příjezdových komunikací, například pro záchranáře.

„Kalamitní stav jsme vyhlásili v reakci na velmi silné sněžení, které je enormní i v měřítcích Bruntálu. V tuto chvíli se dá říci, že hlavní komunikace jsou již průjezdné, průchodné jsou i páteřní chodníky, ale může dojít k tomu, že některé úseky místních komunikací a stejně tak některé chodníky stále ještě nejsou plně uživatelné,“ upozorňuje mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek.


Zvětšit mapu

Tomáš Minarčík, Lucie Maňourová, Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme