Kaly z Ostravska míří na sever Čech. Tamním se to nelíbí

Palivo vyrobené z nebezpečných kalů z ostravských lagun míří do Litvínova. Firma Geosan už s převozem prvních kontejnerů na sever Čech začala. Zhruba za dva měsíce začne palivo likvidovat cementárna v Čížkovicích na Litoměřicku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

laguny s toxickým odpadem na Ostravsku

laguny s toxickým odpadem na Ostravsku | Zdroj: ČTK

Ústecký kraj nejprve s tímto záměrem nesouhlasil. Všechny firmy už ovšem mají potřebná povolení a likvidaci paliva nic nestojí v cestě.

Na skládce u Litvínova má skončit celkem 110 tisíc tun. A Jiří Šalda, výrobní ředitel Geosan Group dnes přesvědčoval, že převoz je bezpečný a splňuje přísné podmínky Ústeckého kraje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O odvozu kalů z Ostravska a jejich plánované likvidaci na severu Čech mluvily v Odpoledním Radiožrnálu reportérky Lucie Husárová a Eva Holá

„Vytváří se sypký materiál, konzistence jako uhlí, který se převáží v hermeticky uzavřených kontejnerech, což je dneska technická rarita. Z hlediska enviromentálního to je naprosto bezpečný způsob přepravy. Dohodli jsme se s Ústeckým krajem, že bude souhlasit s dopravou materiálu na zabezpečenou skládku, ale za přísných podmínek, které dodržujeme.“

Podle informací Jiřího Šaldy začal Geosan s převozy paliva do Litvínova 19. září. Denně odjede jeden vlak, který pojme 1320 tun.

Pět let

Nebezpečné látky na skládce zůstanou pět let. Cementárna Lafarge Cement v Čížkovicích na Litoměřicku začne s likvidací paliva za několik týdnů. Potvrdil nám to její ředitel pro rozvoj a ekologii Jan Špaček.

„Cementárna má povolení na likvidaci, nebo na využití tohoto druhu paliva. Protože je to velké množství, budeme to zpracovávat zhruba 5 let. Začneme až se vytvoří všechny technické podmínky – počítám do měsíce, dvou.“

laguny s toxickým odpadem na Ostravsku | Foto: ČTK

A také náměstek ministra životního prostředí Ivo Hlaváč Radiožurnálu řekl, že firmy, které mají a budou mít s palivem z lagun něco společného, disponují potřebným povolením:

„Pro nás je důležité integrované povolení, které jasně stanoví, jak po dobu 5 let bude s výrobkem nakládáno, protože 5 let je dlouhá doba.“

Skládka v Litvínově se bude během doby skladování toxických látek kontrolovat, dodal náměstek Ivo Hlaváč.

Ptali jsme se také na reakce přímo v Litvínově - naše reportérka Eva Holá zjišťovala, co na převoz paliva říká litvínovská radnice. Starosta Milan Šťovíček ovšem jenom konstatoval, že zákon nikdo neporušil.

Lidé na Litvínovsku jsou ke skladování skeptičtí. Většinou o ukládání kalů nevědí, ale jednohlasně ho odsuzují. Místní jsou zděšení a bojí se znečištění životního prostředí.

Milan Kopp, Eva Holá, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme