Kaly z ostravských lagun odvážejí do Litvínova

Na 110 tisíc tun paliva z ostravských ropných lagun putuje do Litvínova. Informovalo o tom sdružení firem Čistá Ostrava, které má na starosti třímiliardovou státní zakázku na likvidaci ropných kalů po bývalé rafinérii Ostramo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laguny u ostravského sídliště Fifejdy

Laguny u ostravského sídliště Fifejdy | Foto: Lubomír Zabavík

Sanaci v poslední době provázely komplikace - o vyrobené palivo totiž nebyl zájem. Kaly smíchané s vápnem a uhlím nakonec spálí cementárna v ústeckých Čížkovicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková si posteskla, že vedení regionu nemůže převozu kalů na litvínovskou skládku zabránit:

Do té doby se bude palivo skladovat právě v severočeském Litvínově, potvrdil zástupce Čisté Ostravy Lubomír Zábavík.

„V současnosti odvážíme denně z lagun 1 vlak paliva. Přepravu jsme naplánovali tak, aby bylo veškeré palivo o celkovém předpokládaném objemu 110.000 tun z lagun odvezeno do konce letošního roku.“

Likvidace na 5 let

Převezené toxické kaly se během pěti let mají spálit v cementárně v Čížkovicích na Litoměřicku. Tento záměr přitom už v srpnu zamítlo vedení Ústeckého kraje. Jak řekla mluvčí úřadu Magdalena Hanáčková, vedení regionu ale nemůže převozu kalů na litvínovskou skládku zabránit:

„Celá myšlenka převozu stabilizovaných kalů do skládky Celio a následné pálení v cementárně v Křížkovicích je vlastně projekt ministerstva průmyslu a obchodu, který byl takto domluven a uzavřen bez vědomí a účasti Ústeckého kraje.“

Skládka nebezpečného odpadu | Foto: Pozďátky bez jedů

„ A proto Krajský úřad při povolování skladování stanovil skládce velice striktní, přísné podmínky za jakých lze kaly dovážet a skladovat a bude důsledně kontrolovat jejich dodržování,“ upozornila Hanáčková.

Plán na přesun celkem 110 tun toxických kalů Ústecký kraj nejprve odmítl, ale firma teď splnila všechny podmínky k uskladnění odpadu. Podle ředitele pro rozvoj a ekologii cementárny v Čížkovicích Jana Špačka se s využitím paliva z ostravských lagun začne za několik týdnů:

„Cementárna má povolení na likvidaci, nebo na využití tohoto druhu paliva. Protože je to velké množství, budeme to zpracovávat zhruba 5 let. Začneme až se vytvoří všechny technické podmínky – počítám do měsíce, dvou.“

Zpřísnění podmínek

Firmy, které těží ostravské laguny, musí omezit práci v nočních hodinách. Dohodli se na tom zástupci Moravskoslezského kraje a města Ostravy kvůli rekordnímu opakovanému úniku oxidu siřičitého do ovzduší.

Centrální ostravský městský obvod se s podezřením na obecné ohrožení obrátil i na policii. Náměstek hejtmana Miroslav Novák potvrdil, že cílem je zpřísnit podmínky těžby, aby se podobné problémy už nikdy neobjevily.

„Jasným závěrem je omezení práce v noci. A zpřísnění v rámci integrovaného povolení v množství používaného vápna na neutralizace těchto lagun. Lze říci, že už nyní bylo porušeno platné integrované povolení a na základě upozornění ze strany Moravskoslezského kraje zahájila Česká inspekce životního prostředí správní se sdružením Čistá Ostrava, kde je možno uložit pokutu až do výše 7 milionů korun, upozornil Novák.

Obyvatelé Ostravy už několikrát čelili vysoké koncentraci oxidu siřičitého, který se uvolnil při sanaci ropných lagun po bývalé rafinérce Ostramo. Naposledy tuto sobotu.

Milan Kopp, Silvie Mikulcová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme