Kamery kontrolují lyžaře také v Rokytnici nad Jizerou. Odhalí podvody s permanentkami

Několik horských středisek v Česku se rozhodlo zatočit s neukázněnými lyžaři. Ti si často koupí jeden skipas a pak si ho navzdory přepravnímu řádu půjčující se svými kamarády nebo rodinnými příslušníky. Zabránit tomu má speciální kamerový systém, který funguje například v Rokytnici nad Jizerou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžařský vlek – turnikety

Lyžařský vlek – turnikety | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

Koupíte si skipas na vleky v lyžařském středisku, chvíli lyžujete, pak se jdete ohřát do restaurace a mezitím půjčíte svoji permanentku kamarádovi. Nebo chcete odjet po půl dni lyžování a svoji celodenní permanentku prodáte někomu za část ceny na parkovišti.

Pro mnohé lyžaře běžná věc, provozovatelům středisek to ale vadí, protože přicházejí o zisky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na kontroly lyžařů v Rokytnici se zaměřila reportérka Šárka Škapiková

„Prapůvodním důvodem byla možnost kontrolovat jízdenky, které jsou nepřenosné. To znamená, že my kontrolujeme sezonní jízdenky a taky permanentky časové, kromě bodových,“ vysvětluje Jiří Krtička, ředitel Spartaku Rokytnice, který provozuje areál v Horních Domkách.

A přidává další praktiky nepoctivců, které kamerový systém odhalí. „Přístroj nám také umožňuje kontrolovat lidi, kteří si koupili dětský lístek. Kamera zaměří třeba člověka, který měří 180 centimetrů, tak je jasné, že to není dítě. Dost se to teď rozmohlo, že lidi jezdí na dětské permanentky.“

Jak Jiří Krtička zdůrazňuje, cílem opatření není lyžaře šikanovat. „To je věc, která plyne z přepravního řádu už léta, a přece to, že doteď to nikdo nekontroloval, neznamená, že když to někdo kontrolovat začne, tak ho lidi označí za prevíta.“

Lyžařům se kontroly nelíbí

A co si o hlídacím kamerovém systému myslí lyžaři v Rokytnici nad Jizerou? Rozhodně ne všem se to líbí.

„Myslím, že by neměl být problém si skipas, když dojezdím, půjčit. Třeba jezdím dopoledne, a když předám v poledne skipas manželovi, tak nevím, v čem je problém. Přece ta jízdenka platí stejně jen na určitou dobu a může na ní jezdit vždycky jen jeden z nás,“ míní jedna z lyžařek.

„Nemají to zas tak přísný, třeba pro rodiny s dětmi to je tak, že rodiče se na ten skipas můžou střídat. No ale jinak se mi to moc nelíbí, já jsem z takové té tradiční školy, chvíli si zalyžovat a pak permanentku předat dál. Já bych to nedělal, ale je to jejich věc,“ přidává mladý snowboardista.

Další oslovený lyžař je nekompromisní. „No já nevím, prostě až začnou s tím otravovat moc, tak budu jezdit do Rakouska,“ tvrdí.

Kamery u turniketů si vysloužily titul slídila roku

Kamerový systém u turniketů ve skiareálech získal dokonce letos cenu v soutěži Big Brother Award. V její porotě je mimo jiné také Lukáš Zelený.

„Systém na kontrolu lyžařů je důkazem pronikání nejrůznějších slídilských technologií do dalších oblastní našeho života. Zde bylo dokonce zřejmé, podle ohlasů, že tento systém většině lyžařů vadí,“ říká.

Česká střediska se podle Zeleného inspirovala v zahraničí, třeba v Rakousku, kde tento systém funguje od roku 2009. U nás kontroluje lyžaře třeba v Janských Lázních, na Klínovci a právě v Rokytnici nad Jizerou. A dá se předpokládat, že kamery budou v dalších ski areálech přibývat.

Martin Hromádka, Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme