Kaplického 'Rejnok' má stát na místě bývalých kasáren

Bagry a bourací stroje ode dneška likvidují v Českých Budějovicích kasárna, na jejichž místě má vyrůst 'Rejnok' architekta Jana Kaplického. Demoliční práce začaly, i když stále není definitivní, jestli se koncertní síň ve tvaru rejnoka vůbec bude stavět.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Rejnok" Jana Kaplického

"Rejnok" Jana Kaplického | Foto: Future Systems

Z části areálu kasáren by možná mohl vzniknout park, další plány ale bude radnice teprve upřesňovat. „Teprve se plánuje, co se zde bude budovat,“ řekl Radiožurnálu náměstek českobudějovického primátora Kamil Calta.

Už před časem přitom město zajistilo změnu územního plánu, aby zde případně mohla vyrůst i koncertní síň ve tvaru rejnoka, jeden z posledních návrhů architekta Jana Kaplického. „Samozřejmě ale to je soukromá iniciativa, takže to já vám nedokážu říct, jak daleko jsou,“ vysvětlil Calta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek Ivana Mlse ve Večerním Radiožurnálu

Areál bývalých kasáren si pro ojedinělé architektonické dílo vyhlédla Jihočeská společnost přátel hudby.

„Díky mecenášům se nám podařilo udělat předběžný geologický průzkum, takže pokračujeme na přípravě územního rozhodnutí. Tak pevně věřím, že se nám tato stavba podaří,“ upřesnil předseda společnosti Antonín Kazil.

V souvislosti s koncertní síní se hovoří o částce dvou miliard korun. Podle Antonína Kazila má Jihočeská společnost přátel hudby přislib peněz od nejmenované soukromé firmy. Nejdříve ale musí mít v ruce územní rozhodnutí.

Zatím ale mají v bývalých kasárnách ve čtyřech dvorech hlavní slovo bagry a bourací stoje, aby připravily pozemky pro budoucího budování. Ať už v režii radnice, nebo soukromých subjektů.

„De facto v zásadě zůstane území připraveno na výstavbu a na industrializaci. Takže v současné době probíhá první etapa, která by měla být skončena do 20. ledna. Druhá etapa by obsahovala podobný objem stavebních prací, to znamená circa 10 až 11 zbylých objektů, které zde zůstanou, a které bychom chtěli zdemolovat v příštím roce,“ popsal šéf investičního odboru českobudějovické radnice Zdeněk Šeda.

Ivan Mls, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme