Karlovarská Goethova rozhledna se na filmový festival promění v klub Airport

Z Goethovy rozhledny v Karlových Varech se po dobu konání filmového festivalu stane filmový klub. Poté začne karlovarská radnice se záchranou zajímavé stavby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Goethova rozhledna v Karlových Varech | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Goethova rozhledna, která pochází z autorské dílny vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, byla stejně jako Eiffelova věž v Paříži otevřena v roce 1889. Honosná výletní stavba sloužila dlouhá léta jako zajímavý cíl pro místní turisty, více než 20 let je už ale uzavřená a v poslední době chátrala.

„Tento prostor je dočasně pronajatý pro potřeby takzvaného Airportu. Je to hudební klub, který byl dřív v prostorách spořitelny na Divadelním náměstí. Nyní bude na tento rok dočasně provozován na Goethově vyhlídce,“ vysvětluje náměstek karlovarského primátora Petr Bursík. Žádné stavební úpravy se v součinnosti s tímto klubem podle Bursíka dělat nebudou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Zdeňka Trnky o obnově Goethovy rozhledny v Karlových Varech

Původní klub Airport se nacházel v centru města, kde ho využívali festivaloví hosté ve chvíli, kdy si chtěli odpočinout od oficiálního programu přehlídky. S otevřením letošního Airportu to ale prý šlo trochu ztuha.

„Pořadatelé kolem toho měsíc nějakým způsobem chodili, ale teprve minulý týden byla uzavřena nájemní smlouva na dobu festivalu,“ říká náměstek Bursík.

V průběhu letošního festivalu se tak z téměř zapomenutého místa stane jedno ze středisek festivalového dění. Z centra města je klub vzdálený čtyři kilometry do prudkého kopce, jezdit sem proto budou zvláštní autobusy.

Do dvou let bude z rozhledny muzeum

Město Karlovy Vary ale usiluje o záchranu Goethovy vyhlídky i mimo filmový festival. „Po dlouhé tahanici se našly kompromisy mezi potencionálním nájemcem a městem Karlovy Vary, takže nájemní smlouva jde i do rady města,“ vysvětluje Bursík. A slova svého náměstka potvrzuje i primátor Petr Kulhánek:

„Ano, jsme před schválením nájemní smlouvy se subjektem, který předložil jasný plán financování a koncepci, jakým způsobem Goethově vyhlídce znovu vtisknout její původní vzhled. Aby jí otevřel a aby sloužila veřejnosti. To by mělo proběhnout v průběhu prázdnin po festivalu.“

Z Goethovy rozhledny se má stát muzeum dvojice architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, kteří v Karlových Varech stavěli kolonády, lázeňské pavilony i městské divadlo.

„Nájemce dal do horizontu dvou let nějaká etapy podle finančních prostředků, které do toho bude investovat, takže předpokládám, že svůj závazek vůči městu naplní,“ dodává náměstek Bursík.

Goethova rozhledna začne jako letošní festivalový klub Airport fungovat v pátek 28. června.

Pavla Sofilkaničová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme