Karlovarská krajská nemocnice uhradí ztrátu z kapitálových fondů

Karlovarská krajská nemocnice pokryje deficit v rozpočtu ze svých kapitálových fondů, čímž ale sníží svou účetní hodnotu. Vedení Karlovarského kraje proto chce zvýšit dohled nad jejím hospodařením. Ztráta nemocnice za loňský rok činí takřka 53 milionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovarská krajská nemocnice | Foto: Radim Jehlík

Obě zařízení krajské nemocnice, tedy nemocnice v Karlových Varech a Chebu, vykazují ztrátu poslední roky pravidelně. Kvůli úhradové vyhlášce navíc krajským nemocnicím letos klesly příjmy, každý měsíc se tak dostávají do několikamilionové ztráty.

Celkově by ztráty mohly ročně dosáhnout 50 až 80 milionů korun. Karlovarská krajská nemocnice o tyto chybějící peníze požádala kraj, který ale financovat nemocnici, za kterou by měl platit stát, nechce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o finančním stavu Karlovarské krajské nemocnice a dalším vývoji zjišťovala redaktorka ČRo Andrea Štromajerová.

Nemocnice proto pokračuje v jednání s pojišťovnami o navýšení záloh, výsledek by mohl být jasný už koncem tohoto měsíce.

Deficit zatím řeší snižováním majetku, což by ale v budoucnu mohlo způsobit řadu komplikací. Kraj jim chce jako zřizovatel předejít, říká náměstek hejtmana Miloslav Čermák.

„Rada kraje se rozhodla, že bude tlačit na představenstvo a rozhodčí radu, aby připravily návrhy, kdy by hospodaření už bylo vyrovnané, aby nevznikaly další ztráty, které by už nebylo možné hradit proti dalším našim kapitálovým fondům,“ vysvětluje Čermák.

Hejtmanství je připraveno nemocnici pomoci, chce si ale nechat vypracovat právní analýzu jejího hospodaření a zjednodušeně řečeno zjistit, kdo nese za ztráty zodpovědnost.

„Zkoumáme možnosti, do jaké míry to, co tam je negativní, mohlo být vyvoláno rozhodnutím kraje, a do jaké míry je to věc státu,“ dodává Čermák.

Kraj dostával informace o hospodaření nemocnice jednou za čtvrt roku, i to se musí změnit, upozorňují politici. Nejlepším řešením je podle nich schůzka jednou za měsíc, aby kraj mohl lépe reagovat na aktuální vývoj v nemocnici.

Andrea Štomajerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme