Karlovarská nemocnice zažehnala hrozbu uzavření dětského oddělení kvůli nedostatku lékařů

Dětskému oddělení nemocnice v Karlových Varech hrozilo uzavření. Důvodem byl nedostatek lékařů. Podle vyhlášky ministerstva zdravotnictví tam chyběli atestovaní lékaři. Nemocnice s tímto nesouhlasí a tvrdí, že má dost personálu na bezproblémový chod oddělení a že jde prý o nesmyslně přísná nařízení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednotka intenzívní péče dětského oddělení nemocnice v Karlových Varech

Jednotka intenzívní péče dětského oddělení nemocnice v Karlových Varech | Foto: Karlovarská krajská nemocnice

Na dětském oddělení karlovarské nemocnice v současné době slouží šest atestovaných lékařů. Podle vyhlášky ale měla mít nemocnice o necelý jeden úvazek lékaře více. Jak uvedl ředitel nemocnice Petr Svoboda, problém to pro oddělení rozhodně nebyl a péče o děti nijak omezená nebyla.

Přesto dostal od Všeobecné zdravotní pojišťovny dopis, ve kterém je napsáno, že pokud stav na oddělení nebude napraven, dojde k jeho uzavření. A to se Petru Svobodovi nelíbí. „Nikdy nebyl nikdo ohrožen tím, že by tam nebyl kvalifikovaný lékař. To je problém čistě papírový,“ tvrdí ředitel nemocnice.

Oddělení, kterému hrozilo uzavření, má i dětskou Jednotku intenzivní péče. Ta je v celém kraji jediná, uzavření celého oddělení by tak přineslo velké komplikace:

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na dětském oddělení karlovarské nemocnice se zajímala reportérka Andrea Strohmaierová

„Úplně upřímně, já si vůbec nedovedu představit, co by s tím ta pojišťovna udělala, jak by to řešila. Jestli by si někdo z pojišťovny tam šel sednout, co by se prostě stalo, protože nejbližší další novorozenecké je buď v Plzni nebo v Praze a to je 120 kilometrů. A ty malé děti, které špatně dýchají, nejde bez rizika převážet na takto velké vzdálenosti,“ říká Svoboda.“

VZP: Řídíme se pravidly

Jenomže i Všeobecná zdravotní pojišťovna se brání tím, že se řídí pravidly, která vydávají její nadřízení. V tomto případě chybějící lékaři mohli ohrozit chod oddělení. Navíc VZP podle mluvčího Oldřicha Tichého komunikovala s nemocnicí delší dobu, aby zjednala nápravu:

„VZP na to od jara nemocnici upozorňovala. Termín, ke kterému to měli dát do pořádku, byl k 31. červenci. Nemocnice to neudělala, další termín, dokdy to měla dát to pořádku, byl tuším do 30. září,“ reaguje Tichý.

Nemocnice nakonec nápravu zjednala: „Nasmlouvali jsme další lékaře za ty, kteří chyběli, takže v tuto chvíli už vyhlášku naplňujeme,“ potvrzuje ředitel karlovarské nemocnice. Stále si ale trvá na svém, že taková vyhláška je nesmysl:

„Výbory těch odborných společností jsou tvořeny výlučně lékaři z fakultních nemocnic a klinik. Ty mají přece jenom úplně jiné možnosti a za své výkony dostávají úplně jiné peníze. Těch lékařů, když je o jednoho, dva, tři, čtyři, pět navíc, nic se nestane. Úplně jiná situace je v krajských a okresních nemocnicích, kde lidí prostě dost není,“ tvrdí Svoboda.

Ministerstvo vyhlášku hájí

Jak ale namítá mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová, vyhláška má zajistit dostatečnou péči pro pacienty, a je proto důležitá:

„My jsme byli z počátku paradoxně kritizováni spíše za to, že ty personální limity jsou podhodnocené. Jak se v praxi ukazuje, ten stav je někde trošku jinde, některá zařízení, například u Karlových Varů je to velmi dobře vidět, mohou mít ten problém opačný,“ poznamenává Plívová.

Ředitel Karlovarské krajské nemocnice Petr Svoboda přesto doufá, že se v co nejbližší době začne celé zdravotnictví řídit zdravým rozumem:

„My musíme dodržovat vyhlášku a nikoho nezajímá, jestli nám pacienti umírají, nebo jestli je léčíme dobře. Jako člověk, který dělá 35 let nebo jak dlouho akutní medicínu, si myslím, že toto je úplně špatně,“ dodává ředitel nemocnice.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme