Karlovarské nádraží se rekonstruovat nebude. Postaví se nové

Italská společnost Grandi Stazioni, která chtěla po pražském hlavním nádraží zrekonstruovat i Horní nádraží v Karlových Varech, od tohoto záměru upustila. Stav budovy je natolik špatný, že by se rekonstrukce vůbec nevyplatila. Italové se poté s Českými drahami vyrovnali nanejvýš slušně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovy Vary | Foto: Tomáš Adamec

Budova Horního nádraží v Karlových Varech byla postavena za druhé světové války jako provizorium na pět let. Cestujícím ale slouží už více než šedesát let a za tu dobu se do ní neinvestovaly žádné peníze.

Italská společnost Grandi Stazioni ji získala v roce 2003 a záhy ji měla opravit. Od projektu však ustoupila, když zjistila, že stav nádražní budovy je v daleko horším stavu, než se předpokládalo, a celá rekonstrukce by se tak neúměrně prodražila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Růžena Valková natáčela v Karlových Varech reportáž o Horním nádraží

„Výše investice by mnohonásobně přesáhla tu původně plánovanou, a tudíž by ekonomická rozvaha celého projektu byla posunuta úplně někam jinam, než by bylo vhodné. Grandi Stazioni je soukromá společnost, která se musí chovat s péčí řádného hospodáře a nemůže si dovolit vstupovat do projektů, které jsou ekonomicky neprofitabilní,“ vysvětlil mluvčí společnosti Martin Hamšík.

Na české poměry se ale italští investoři zachovali férově. Dohodli se s českými drahami, že budovu převedou zpět do jejich majetku a vyplatí jim odškodné ve výši 46 a půl milionu korun.

„Tato částka byla vkomponována do projektu jako výše investice. My jsme si byli vědomi celé té situace a chtěli jsme se zachovat slušně a fér a v duchu smlouvy, kterou máme s Českými drahami uzavřenou,“ dodal Hamšík.

Nádraží je ostudou města, shodují se obyvatelé

Po rekonstrukci karlovarského horního nádraží už několik let volají i samotní obyvatelé města. „Stydím se za to, že v Karlových Varech bydlím. Jenom kvůli tomu nádraží, hnusnýmu. To je ostuda všech, kteří vládnou v této zemi a v tomto městě,“ pohoršuje se občan Karlových Varů.

Není žádným tajemstvím, že se na horním nádraží scházejí různí živlové, především bezdomovci. „S tím asi nenaděláme nic, protože to už asi patří k životu a ke karlovarskému stylu, protože toho tady je tolik, že nevíme, kdo nám píchne kudlu do zad,“ dodává Karlovarák.

Karlovarské Horní nádraží je ostudou města – na tom se shodnou odborníci i široká veřejnost. To by se ale už letos mělo změnit. České dráhy totiž stávající budovu zbourají a vystaví zcela nový objekt.

Růžena Valková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme