Karlovarskou nemocnici finančně podpořil kraj. Hrozila jí insolvence

Zastupitelé Karlovarského kraje finančně pomohli Karlovarské krajské nemocnici, která se potýká se ztrátou 95 milionů korun. Hlavní příčinou je úhradová vyhláška zdravotních pojišťoven, na kterou ale doplácí všechna krajská zařízení. Nemocnicím totiž dává daleko méně peněz, než by potřebovaly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovarská krajská nemocnice

Karlovarská krajská nemocnice | Foto: Radim Jehlík | Zdroj: Český rozhlas

Úhradová vyhláška zdravotních pojišťoven je nastavená na rok 2011. Tehdy ale Karlovarská krajská nemocnice prováděla menší počet výkonů než v současné době. Po úpravě DPH navíc došlo ke zdražení různých zdravotnických potřeb. To všechno pak mělo dopady na hospodářský výsledek nemocnice. Největším problémem v tuto chvíli je dlouhá splatnost faktur, která mnohdy činí přes 200 dní.

„Jsme dlouho po lhůtě splatnosti a velmi hraničně máme na platy zaměstnanců. Doufáme, pokud se nezmění podmínky úhrad z pojišťoven, že do konce roku na výplaty budeme mít. Pokud by však pojišťovny prodloužily splatnost, tak i toto by mohlo být ohroženo,“ říká generální ředitel nemocnice Petr Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrey Štromajerové o finančních problémech Karlovarské krajské nemocnice

A šetřit už není téměř kde. Pro letošní rok byla plánovaná ztráta nemocnice 118 miliónů korun. Současnému vedení se ji podařilo snížit na 95 miliónů korun. Teď už musí pomoci zřizovatel, Karlovarský kraj.

„Mohli bychom snížit třeba personál. Další vyhláška nám zas ukládá, kolik musíme mít sestřiček a doktorů na kterém oddělení. Na dětské oddělení potřebujeme podle vyhlášky 6,8 druhoatestovaných doktorů a máme jich šest. Pojišťovna chce zavřít celé dětské oddělení, protože nesplňujeme o 0,8,“ vysvětluje ředitel krajského špitálu.

Politici proto schválili pomoc ve výši 32 miliónů korun. Ve hře totiž byla i insolvence společnosti, potvrdil náměstek hejtmana Miloslav Čermák z ČSSD:

„Nemocnice má závazky po lhůtě splatnosti jako každá nemocnice tohoto typu v České republice. Pokud bychom to neřešili, mohlo by se nám stát, že by nějaký věřitel začal uvažovat, zda by neposlal nemocnici do insolvence. Jako odpovědný vlastník tomu chceme předejít. Než si vláda ujasní, zda pomůže pojišťovnám a tudíž i nemocnicím, tak musíme z našich peněz na úkor jiných oblastí, které kraj musí zajišťovat, situaci sanovat.“

Opoziční zastupitel z ODS chce nemocnice privatizovat

Opozice je ale jiného názoru. Podle ní jde o špatné chování hospodáře nemocnice, myslí si Petr Šindelář z ODS.

„Jsem zastáncem privatizace zdravotnictví za pevně daných podmínek. Privátní nemocnice skutečně fungují. Nechci říkat, že za všechno může úhradová vyhláška. Ptal jsem se, jak jsou třeba nakupovány energie, zda se nedá na těch vstupech ušetřit. Dozvěděl jsem se, že se teprve teď zpracovává jakási analýza. Proboha, po deseti letech. Není to trochu pozdě?“ ptá se Šindelář.

Nový pavilon akutní medicíny v Karlovarské krajské nemocnici | Foto: Karlovarská krajská nemocnice

Jenomže finanční problémy nemá jen Karlovarská krajská nemocnice. Na úhradovou vyhlášku doplácí i ostatní. Asociace českých a moravských nemocnic proto vyzvala otevřeným dopisem vládu, aby urychleně jednala. Jednak ve změně úhradové vyhlášky a pak také v navýšení platby za státní pojištěnce. Hejtman Josef Novotný z ČSSD říká, že kraje nemůžou suplovat povinnost státu.

„Když má stát peníze na to, aby zachraňoval palác v Praze, tak by měl mít peníze na to, aby dal na nemocnice,“ řekl Novotný.

Andrea Štomajerová, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme