Karlovarský i Ústecký kraj schválily zaplacení korekcí ROP Severozápad

Zastupitelé Karlovarského a Ústeckého kraje schválili zaplacení korekcí z Regionálního operačního programu Severozápad. Karlovarský kraj má zaplatit 308 milionů a Ústecký kraj 598 milionů Kč. Částky vyměřila Evropská komise za chyby v projektech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie prohledávala kanceláře Úřadu Regionální rady ROP Severozápad | Zdroj: ČTK

Pokutu bude Karlovarský kraj splácet do roku 2020 a roční splátka bude činit asi 40 milionů. Zastupitelé hlasovali tajnou volbou a z třiceti osmi jich pro zaplacení korekce bylo třicet šest.

Zastupitelé na příznivější nabídku ministerstva financí kývli především proto, aby se pozastavený regionální operační program znovu rozběhl.

Hejtman Josef Novotný teď věří v opětovné spuštění regionálního operačního programu:

„Podle dopisu, který jsme dostali z ministerstva financí a ministerstva pro místní rozvoj, by zhruba do měsíce měli spustit ROP Severozápad.“

Platby schválil i Ústecký kraj

Zaplacení korekcí ROP Severozápad schválil i Ústecký kraj. Do roku 2020 musí zaplatit 598 milionů Kč. Pro bylo v tajné volbě 39 z 48 zastupitelů.

„Po složitých a náročných jednáních se nám podařilo dneska schválit to, co jsme dojednali,“ vysvětlil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček z KSČM.

„To znamená, že kraj pomůže Regionální radě Severozápadu dotací 598 milionů korun, na tuto dotaci dostaneme půjčku od ministerstva financí se splatností na dvacet let. Tím je vlastně odblokován ROP. A bude možno čerpat další peníze.“

Peníze Ústecký kraj získá od státu formou dvacetileté bezúročné půjčky a zastupitelé o zaplacení pokuty hlasovali tajně. To se nelíbilo Jiřímu Řehákovi z hnutí Pro Kraj:

„Jakkoli můžu chápat motivaci lidí, kteří hlasovali tajně, tzn. obavu z trestního stíhání, tak ve skutečnosti se jedná o peníze občanů kraje a jedná se o hodně peněz a v tom případě si myslím, že osobní odpovědnost zastupitele při hlasování je nutná.“

„A jinak, než veřejným hlasováním, a to je standardní, by to nemělo proběhnout. Tajné hlasování je výjimečná záležitost a tady se skutečně nehodila,“ míní Řehák.

Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Michal Trnka, Jan Beneš, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme