Karlovarský kraj uvažuje o rušení či slučování některých škol. Městům se to nezamlouvá

Nový školní rok ještě ani nezačal a už teď jsou někteří ředitelé ale i starostové obcí rozhořčení situaci ve školství. Nad některými středními školami totiž visí otazník a nikdo zatím neví co s nimi bude. Karlovarský kraj, jako zřizovatel, totiž uvažuje o rušení a slučování některých zařízení. Představitelé dotčených měst se ale tomu brání. Kdo vyhraje, to ukáží až následující měsíce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začíná první kolo přijímacích zkoušek na střední školy

Začíná první kolo přijímacích zkoušek na střední školy | Foto: Filip Jandourek

Koncepce středního školství v Karlovarském kraji je v posledních týdnech hodně diskutovaný materiál, který radí, jak tomuto odvětví pomoci. Jde především o zachování několika středních škol.

Například Gymnázium a Střední odborná škola v Aši na Chebsku donedávna nevěděla, jestli zůstane anebo budou muset žáci dojíždět do Chebu. Podle náměstka hejtmana Václava Sloupa, ale právě toto zařízení, pokud splní dané podmínky, v Aši rozhodně zůstane.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karlovarský kraj uvažuje o zrušení několika škol. Městům se tento krok nezamlouvá. Podrobnosti zjišťovala Andrea Strohmaierová

„Tam to teď závisí na řediteli školy Petru Jelínkovi, jak postaví tuto školu do latě,“ upozorňuje.

Stejná situace nastala u Gymnázia v Chodově na Sokolovsku. I to nevědělo jestli tento blížící se školní rok nebude poslední. Podle hejtmanství prý téměř jistě poslední nebude.

„Protože se nám zatím nepodařilo najít, kam přesunout všechna děcka z té školy a kam přesunout učitelský sbor, tak předpokládám, že gymnázium bude vyjmuto z tohoto materiálu, který je připravován,“ vysvětluje Sloup.

Horší situace je u Střední odborné školy v Nejdku. Z města nejspíše zařízení odejde. Technické obory chce Karlovarský kraj přesunout do Střední školy v Ostrově a obor stravovací a ubytovací služby bude spadat pod Střední odborné učiliště stravování v Karlových Varech.

„V současné době mě čeká návštěva v Nejdku, kde máme školu, která připravuje tři kuchařské obory. Ty má ve Staré Roli a sama působí v Nejdku, kde má technické obory. Technické obory mají své opodstatnění ale myslím, že se shodneme kam je přesunout, s kterou školou sloučit, protože těchto oborů je v této oblasti Karlovarska nabízeno na příliš mnoha místech,“ popisuje náměstek hetmana.

Jednání čeká i Střední průmyslovou školu v Lokti. I tady Karlovarský kraj uvažuje o přesunu. Město Loket chce za školu bojovat. Místní dokonce sepisují petici. Vedení kraje bude definitivní návrh projednávat v listopadu. V prosinci ho chce předložit zastupitelům.

„Představoval bych si to tak, že jestliže si v Lokti brání svoji školu, tak nechť ji uchopí a ať ji provozuje město. Protože tam docházejí 4 studenti z tohoto města, tedy z Lokte do loketské školy. 28 dětí přijíždí z Karlových Varů, přes 60 ze Sokolova. Takže tato škola naplňuje město Loket, tak by mělo něco do toho vložit,“ říká Sloup.

Zároveň dodává, že nic ještě není rozhodnuto. „I ředitelka loketské školy má některé nápady, které chce předložit, takže určitě šanci má,“ dodává. Navíc pokud dojde ke slučování škol, musí podle něj své místo dostat i učitelé. „Nástupnická organizace, tedy ta škola, která přebírá, musí převzít všechny učitele a všechny žáky.“

Školy také připravují zpřísnění přijímacích zkoušek. Stále totiž v Karlovarském kraji platí, že je více škol a méně žáků. Do maturitních oborů pak nastupují i ti studenti, kteří tam nepatří.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme