Karlovarští zastupitelé si neschválili etický kodex, kterým by se sami museli řídit

Zastupitelé Karlových Varů nepřijali etický kodex, který definuje zásady slušnosti, jimiž by se právě zástupci městské samosprávy měli řídit. Podle opozice jde o zbytečnou věc, která stejně nic neříká. Koalice je ale proti tomu, jeho přípravou navíc strávila celý rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlovy Vary | Foto: Filip Jandourek

„Víceméně supluje slib zastupitele, který jsme všichni skládali. Pro mě je plný absurdit a problémů, proto jsem pro něj nehlasoval,“ vyjadřuje svůj názor opoziční politik Richard Ulisch.

Etický kodex je čtyřstránkový dokument, který obsahuje celkem 8 statí, například zavazuje zastupitele k tomu, aby přiznával své příjmy a dary získané v souvislosti s výkonem funkce.

Zastupitel by se měl vyhnout střetu zájmů a nečinit úkony, které by ho zvýhodnily v osobním nebo profesním životě.

„Bude na každém zastupiteli, zda se k této normě alespoň deklaratorně přihlásí. Geneze výsledné formy etického kodexu prošla tak podrobnou diskuzí, že jsme došli opravdu k formátu, ke kterému se vyjadřovali opoziční zastupitelé a z tohoto pohledu je pro mě znění etického kodexu naprosto bezproblémové,“ říká primátor Petr Kulhánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč karlovarští zastupitelé neschválili etický kodex, se zajímala Andrea Štromajerová

Ale se zněním nesouhlasí druhá skupina politiků. Například opoziční zastupitel Jiří Kotek říká, že jde o dokument poněkud složitý, přeplněný zbytečnými detaily.

„Chodit na hokej do VIP patra a požívat tam bufetu, občerstvení, je nadstandard, který do toho vůbec nepatří. To si zastupitel opravdu může koupit celoroční VIP kartu, zaplatit si to a nikoli to čerpat z veřejného rozpočtu,“ tvrdí Kotek.

Právě vstupenky na hokejová utkání byly několikrát uvedeny jako příklad týkající se bodu získávaných darů.

Primátor Petr Kulhánek ale namítá, že Karlovy Vary jsou jedním z hlavních partnerů hokeje a proto zrovna vstupenky nejsou tím správným příkladem. Nevnímá to jako zneužívání pravomocí zastupitele.

Na celém hlasování o etickém kodexu bylo zajímavostí i to, že pro něj nehlasovali všichni koaliční partneři. Ruku zvedlo jen 18 z 38 zastupitelů.

Andrea Štomajerová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme