Karlovy Vary možná budou muset za letité dluhopisy vyplatit 10 miliard

Karlovy Vary mají údajně zaplatit deset miliard korun držitelům dluhopisů vydaných městem v roce 1924. Žádost o jejich proplacení obdržela karlovarská radnice od zástupce vlastníků těchto dluhopisů, amerického právníka Edwarda Fagana. Dluhopisy měly být údajně splatné po 30 letech, v roce 1954, ovšem prý splaceny nebyly. Právník městu oznámil, že podle něho splatnost dluhopisů i nadále trvá a jejich hodnota, včetně veškerého příslušenství za téměř 90 let trvání, dosáhla asi 506 milionů dolarů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Karlovy Vary | Foto: Tereza Jelenová

Adresáty dopisu byly i Ministerstvo financí a Česká národní banka. Banka existenci emise z roku 1924 potvrdila, prozatím však nikdo není schopen vyhodnotit všechny okolnosti, které se v průběhu téměř 90 let existence cenných papírů vyskytly a mohly by ovlivnit jejich uplatnitelnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrey Strohmaierové o dluhopisech, které jejich vlastníci uplatňují po Karlových Varech

Primátor Petr Kulhánek je přesvědčen, že městu nehrozí riziko, že by mělo náhle splatit 10 miliard korun, což v příjmech znamená zhruba deset ročních příjmů nebo hodnotu veškerého majetku spravovaného městem:

„Dluhopisy, které byly v držení českých občanů, propadly při měnové reformě. Je otázkou, co se stane s dluhopisy, které dodneška drží cizí občané.“

Kromě otázky platnosti dluhopisů jako takových je také jisté, že Karlovy Vary roku 2011 nejsou stejným subjektem, jako v roce 1924. Stejně jako všechny městské a obecní samosprávy ztratily v dobách socialistické republiky svou právní subjektivitu a jejich práva a závazky převzal stát.

„I kdyby nějaké požadavky vznikly a byly reálné, jsou za českým státem, nikoliv za městem Karlovy Vary,“ uvádí Kulhánek.

Vedení Karlových Varů už situaci řeší s Českou národní bankou i s ministerstvem financí. Podle mluvčího resortu Ondřeje Jakoba zatím neexistuje právní důvod, proč by měl někdo za dluhopisy platit:

„Doufám, že ani Karlovy Vary nebudou muset nic platit. Hledáme ty věci v archivech. Je nutno to prostudovat a celý případ analyzovat. V době přijetí závazku platil rakouskouherský občanský zákoník a ta věc je opravdu stará.“

Primátor Karlových Varů Petr Kulhánek má s Edwardem Faganem o problému jednat ve čtvrtek.

Andrea Strohmaierová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme