Karlovy Vary zavedou od nového roku nízkoemisní zónu

Města v České republice mohou od nového roku zavést tak zvané nízkoemisní zóny. Regulaci dopravy posvětila nedávno vláda. K tomuto kroku přistoupí například Karlovy Vary. Do lázeňského území nebudou smět vjet stará auta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tržní kolonáda v Karlových Varech | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

V současné době platí při vjezdu do lázeňského území řidiči 20 korun. Kupon není časově omezený. I tady ale zřejmě od nového roku nastane změna. Důvodem je co nejméně vozidel právě v lázeňském území.

Karlovy Vary se na možnost regulace už připravovaly a čekaly jen, až návrh projde legislativním procesem. Od nového roku tak budou mít zákaz vjezdu hlavně do lázeňského území auta starší osmi let, říká primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (KOA).

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o rozhodnutí města zřídit nízkoemisní zóny natočila redaktorka Andrea Strohmaierová

„Ano, je to přesně ta zóna, kde je dneska nutné povolení k vjezdu. A bude to v podstatě omezeno i stářím vozu, respektive emisní zónou certifikovanou, kterou každé vozidlo má. To znamená, stará vozidla, vozidla znečišťující ovzduší by tam neměla vjet.“

Pro motoristy nejde prakticky o novou věc. Do lázeňského území totiž auta bez povolení vjet nemohla. Je ale pravda, že se zakoupeným kuponem to problém nebyl.

Dostatek parkovišť

Teď je ona stopka přece jen rozšířenější. Řidiči se ale bát nemusí, ve městě je prý dost parkovišť, kde mohou nechat auta stát.

„To, že zatím nebyly realizovány parkovací doby, neznamená, že nemáme záchytná parkoviště na hlavních příjezdových komunikacích. Ať je tu parkoviště u Slavie, parkoviště za Poštovním dvorem, u Galerie, na Nábřeží Jana Palacha. To znamená, že variant, kde zanechat auto mimo lázeňské území, je celá řada.“

Od zákazu vjezdu starších aut do lázeňského území si Karlovy Vary slibují hlavně čistější ovzduší a ochranu toho, co je ve městě nejcennější.

Žena za volantem. | Foto: Fotobanka Stock.xchng, József Csizmadia

V tuto chvíli také město řeší, jak bude fungovat zakoupení kuponů pro vjezd do lázeňské zóny. Aby dnes řidiči nemuseli na lístek čekat, mohou si ho zakoupit v automatech. Ty ale nepoznají, s jak starým autem jezdíme. A tak bude zapotřebí větších kontrol, doplňuje Petr Kulhánek:

„Může to být také tak, že vy si koupíte povolení tak jako dneska, ale bude zesílená kontrola ve vnitřním lázeňském území právě nad emisními známkami, zřejmě nějakými viditelnými terčíky, a to podléhat kontrole, případně restrikci.“

A co na rozhodnutí města říkají řidiči? Někteří, hlavně ti s novými auty, rozhodnutí vítají. Ti motoristé, kteří mají starší vozidla, nad nízkoemisní zónou kroutí hlavou.

Andrea Strohmaierová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme