Karlův most pravděpodobně čeká příští rok další rekonstrukce, potrvá možná desítky let

Nejnavštěvovanější památku Prahy čeká zřejmě už příští rok zásadní oprava. Řemeslníci se pustí do rekonstrukce pilířů i soch na Karlově mostě. Odborníci se na tento zásah dlouho připravují, protože když stavebníci před čtyřmi lety začali opravovat mostovku a kamenné zábradlí, čelili silné kritice památkářů i návštěvníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most v Praze | Foto: Khalil Baalbaki

Na opravu je nejvyšší čas. „Třeba 14. oblouk je v havarijním stavu. Je tam daná výdřeva, která je už tento rok dožilá,“ upozornila Michaela Půlpánová z památkového odboru Hlavního města Prahy.

Samotné rekonsrukci bude předcházet už několik měsíců plánovaný průzkum technického stavu mostu. Ten odhalí nejenom to, v jakém stavu jsou středověké kameny na jednotlivých obloucích, ale naznačí i to, jak by celá rekonstrukce mohla trvat dlouho a kolik by měla stát peněz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Michaela Vetešková

„Velká část těch mostních oblouků a vůbec té konstrukce je neprobádaná,“ poznamenal ředitel památkového odboru Hlavního města Prahy Jiří Skalický s tím, že po skončení stavebně-technického posouzení vznikne expertní skupina, která určí postup oprav. Na průzkum podle něj Praha vyčlenila 10 milionů korun.

Stavebně technický a následně stavebně historický průzkum se připravuje víc než půl roku. A to i proto, že o opravu Karlova mostu se zajímá řada jednotlivců i občanská sdružení.

Jedna část rekonstrukce Karlova mostu skončila před třemi lety a kvůli neodborným zásahům do zábradlí mostu si pražský magistrát vysloužil kritiku památkářů. Magistrátní úředníci se podle svých slov z opravy mostovky, na kterou se museli na základě mediálního tlaku přijet podívat i komisaři z UNESCO, poučili, proto chtějí vše důkladně připravit.

Další etapa, která by měla zahrnovat opravu mostních oblouků a pilířů, by měla začít v polovině příštího roku. Dělníci budou zřejmě pracovat z lešení nad hladinou a neomezí tak pohyb lidí na mostě.

Celkem by oprava pláště mostu mohla podle odborníků trvat i několik desítek let.

Michaela Vetešková, Tereza Chlubná, kov, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme