Česko 0:0 USA

Karpov si zahrál v Lidicích simultánku proti mladým českým šachistům

Dvaadvacet mladých českých šachistů si zahrálo proti legendě tohoto sportu Anatoliji Karpovovi. Muž, který na konci osmdesátých let sváděl legendární souboje o titul mistra světa s Garrym Kasparovem, zaštítil Lidickou simultánku, což je turnaj pro registrované i neregistrované hráče do 18 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachový velmistr Anatolij Karpov na Šestce | Foto: Noemi Fingerlandová

Na úvod zazpívaly ruské legendě světového šachu děti z místní školy. Bývalý mistr světa Anatolij Karpov pak všechny účastníky přivítal a popřál jim úspěch

Po potlesku už byly slyšet v Lidické galerii jen tikající hodiny. Mladí šachisté ve věkovém rozmezí od osmi do šestnácti let se konečně mohli pustit do dlouho očekávaných soubojů.

Kromě Anatolije Karpova proti nim hrál i aktuálně nejlepší český hráč David Navara. Oba špičkoví šachisté po skončení simultánky hned jednotlivé partie rozebírali.

„Střídali jsme se v tazích, takže jsme všechny partie hráli společně a samozřejmě jsme někdy měli jiné názory. Jednou udělal chybu jeden, jednou druhý, ta koordinace byla občas náročná. Ale jinak mezi šachisty je běžné rozebírat sehrané partie," vysvětluje Navara

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Mirko Vasiče z šachového turnaje Lidická simultánka

„Je to náročné pro obě strany. Myslím, že nakonec jsme ten úkol nějak zvládli. Chci poděkovat velmistru Karpovovi za trpělivost, kterou měl s některými mými tahy, ale koneckonců to byl jeho nápad hrát střídavě. Bylo to každopádně zajímavé, ale špičkové šachy se takhle nehrají,“ myslí si český velmistr Navara.

Navara s Karpovem nakonec vyhráli 22 z 21 soubojů. Jednomu z protivníků, původně náhradníkovi, který se dostal ke stolu až v průběhu simultánky, nabídli po více než hodině a půl, kterou oba strávili nad šachovnicemi, remízu.

Talentovaný Macháň: Karpov s Navarou předvídají deset tahů dopředu

Pokud by se Lidická simultánka hrála už před deseti a více lety, možná by zasedl proti Karpovovi i jeho zanedlouho osmadvacetiletý spoluhráč David Navara. Ten byl od mládí obrovským talentem českého šachu. V žádném z hráčů v Lidicích se ale neviděl.

„Já jsem to tolik nezkoumal, protože nebyl čas. Ale vím, že proti mně hráli talentovaní hráči. Například Jan Macháň hraje velmi dobře, nedávno skončil druhý na Open Nový Bor,“ říká Navara.

Macháň měl ze všech dvaadvaceti účastníků největší koeficient ELO, který statisticky hodnotí výkonnost hráče. Jan Macháň chvílemi cítil naději na dobrý výsledek.

„Náznak tam byl, ale asi se to s takovými hráči nedalo. Předvídají asi deset tahů dopředu a já ještě na takové úrovni nejsem,“ konstatoval mladý český šachista.

Mirko Vasič, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme