Karviná chce prodat Larischovy konírny. Za své už stavbu obnovit nechce

Karvinská radnice už nechce za své peníze opravit Larischovy konírny. Nevyužitý a zanedbaný objekt nabízí k prodeji. Podle magistrátu totiž požadavky památkářů rekonstrukci neúměrně prodražují. Náklady přesahují sto milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

erb rodu Larisch von Mönnich, zámek Nový Světlov | Foto: Tomáš Páv

Zámecký park. Místo v Karviné, kde se s trochou fantazie můžete vrátit do aristokratických časů.

„Velice se mi tam líbí. V létě se to hodně využívá, studenti se tam chodí učit do parku. Je to tam fakt pěkné,“ říká mladá žena. Starší dáma zase vzpomíná, že než se odstěhovala jinam, chodívala tam často jako malá. Má na to krásné vzpomínky.

Larischovy konírny jsou jedním z objektů v centrální části zámeckého parku, který na své oživení čeká. Ještě v roce 2008 mělo město velké plány, budovu chtělo opravit a vybudovat v ní kongresové centrum a pivní lázně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč chce Karviná prodat Larischovy konírny, zjišťovala redaktorka Andrea Čánová

„I když možná v povědomí obyvatel nekarvinských je Karviná černé město, tak toto je krásný důkaz toho, že Karviná je zelené město. Je to krásné město. A právě zámecký park je oddechovou zónou,“ sliboval tehdejší náměstek primátora za ODS Petr Juras.

Za pět let je všechno jinak. Karviná už Larischovy konírny opravovat nechce. „Objevily se požadavky památkářů, které bohužel projekt výrazně prodražily. A to tedy velmi výrazně, stouplo to až na 110, 120 milionů. Bohužel krize nekončí, takže rozpočet města je stále napjatý. Finančních prostředků dostáváme stále méně, takže momentálně se pokoušíme objekt prodat,“ vysvětluje Šárka Swiderová z radnice.

Zároveň slibuje, že nic nevkusného, jako je třeba kasino, tam nevznikne. „Byli bychom samozřejmě velmi rádi, kdyby to bylo využito tak, jak to využito být má. Je to uprostřed památkové zóny, tak i tam jsou nějaká pravidla, která by stejně budoucí majitel musel dodržet. Byli bychom velmi rádi, kdyby se toho někdo ujal, protože objekty jsou to krásné,“ dodává Swiderová.

Hraběcí konírna s mléčnicí sloužila k zásobování zámecké kuchyně. Ve stájích se chovala plemena anglických plnokrevníků používaných k projížďkám panstva nebo k honům.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme