Karviná nechce platit nájem za sbírky, které na své náklady opravila

Vzácné obrazy, nábytek nebo porcelán rodu Larischů zkonfiskoval po druhé světové válce stát. V Karviné zbědované památky velmi složitě vypátrali a za peníze z městské pokladny je opravili. Ministerstvo kultury teď ale žádá, aby za to, že se sbírky ukazují návštěvníkům, Karviná zaplatila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Empírový zámek Fryštát v Karviné je sídlem larischovských sbírek

Empírový zámek Fryštát v Karviné je sídlem larischovských sbírek | Foto: Zámek Fryštát

Magistrát se proti tomu bouří a má strach, že když nezaplatí, o mobiliář přijde.

Tajemník radnice Roman Nogol, jinak též velký znalec historie, ukazuje pyšně, jak karvinští dokázali z ošklivého káčátka udělat opravdový skvost.

„Naprosto zásadním způsobem zkonzervovat, zrestaurovat dřevěné rámy, které jsou částečně zlacené. Ta jejich dnešní podoba je nesrovnatelná s tím, jak vypadala předtím,“ popisuje Roman Nogol.

Přehrát

00:00 / 00:00

O osud larischovských sbírek v Karviné se zajímala reportérka ČRo Andrea Čánová

Karvinští se teď ovšem ocitli kvůli zámeckým sbírkám uprostřed téměř kafkovského románu Zámek, ve kterém geodet K. bojuje proti nepochopitelné úřední mašinérii. Ministerstvo kultury po městu chce, aby za opravené larischovské sbírky platilo státu.

„Přišlo nám to v tu chvíli nefér, protože jsme do majetku státu napumpovali desítky milionů korun a dneska bychom v podstatě měli za totéž platit znovu. To znamená zhruba milion korun ročně nájem,“ dodává Roman Nogol.

Zámek a larischovské sbírky, státem zkonfiskované po 2. světové válce, po listopadové revoluci město opět vzkřísilo. Karvinští hledali šlechtický mobiliář v depozitářích a půdách po celé zemi a opravili ho. Teď mají strach, že když státu nezaplatí za to, že sbírky mohou vystavovat, přijdou o kus larischovské historie.

„Ten příběh jejich rodu je známý z písniček Jarka Nohavicy a podobně. ‚U Larischů na zahradě trhal bych květy‘, tak to jsou všechno příběhy, které jsou spojené s tímto rodem. Ten tady zanechal opravdu nesmazatelné stopy,“ shrnuje Roman Nogol.

Je to nespravedlivé, zní z Karviné směrem do Prahy.

„Ale tady spíš než spravedlivé nebo nespravedlivé bych používala termín zákonné a nezákonné. Pokud by jim tento majetek státu byl půjčený zcela zdarma, tak by to z pohledu zákona o majetku státu bylo nezákonné,“ reaguje Petra Ulbrychová z ministerstva kultury. Ujišťuje přitom, že poplatky, které budou za vystavování sbírek chtít, nesmí být pro zámky likvidační.

Andrea Brtníková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme