Karviná požaduje úpravu zákonů, které nahrávají 'podnikatelům s chudobou'

Karviná chce zastavit zneužívání příspěvků na bydlení. Nelíbí se jí, že ve městě i regionu přibývá lidí, kteří si udělali výnosný byznys z lidské chudoby. I proto chce tlačit na stát, aby upravil zákony, které dnes podobným podnikatelům nahrávají. Mnohým lidem se nezamlouvá, že byznysmeni sestěhovávají sociálně slabé a těží z jejich nelehké životní situace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna

Romové ve Varnsdorfu, městská ubytovna | Foto: Filip Jandourek

Paní Magda se z rodného Slovenska do Karviné přistěhovala před 57 lety.

Klidná čtvrť, ve které vychovala své děti, se proměnila v ghetto, do kterého podnikatelé s lidskou chudobou přesouvají další a další nájemníky závislé na sociálních dávkách.

„Jaký je tam teď nepořádek, to jsme v životě neměli. Stydím se si ze Slovenska někoho pozvat, kamarádku nebo rodinu, protože se stydím za to, jaká Karviná je,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o takzvaných podnikatelích s chudobou z Karviné připravil Stanislav Janalík

Nejvíce ji zaráží, že podobné byznysmeny s chudobou zatím nikdo nezastavil. „Měl by se v tom udělat pořádek. Jak mohou brát na osobu čtyři tisíce korun. Jestli tam je pět osob, tak to mají 20 tisíc?,“ ptá se paní Magda.

V Karviné je dnes 15 ubytoven. Nedávná kontrola ukázala, že v nich často lidé žijí v nedůstojných podmínkách, za které si provozovatelé účtují přemrštěné sumy. Většina nájemníků navíc nemá žádnou snahu se postavit na vlastní nohy.

Karvinská radnice proto požádala o pomoc vedení Moravskoslezského kraje, se kterým chce zastavit zneužívání příspěvků na bydlení.

„Jedna z možností může být, že by toto měly provozovat sociální organizace s akreditací od státu. Že by se měl přizpůsobit příspěvek na bydlení tak, aby se přiblížil řádnému příspěvku na bydlení, který dostává normální běžný občan v bytě, ve kterém žije,“ vysvětluje sociálnědemokratický primátor Karviné Tomáš Hanzel.

Právě neziskové organizace by podle něj měly se sociálně slabými lidmi v budoucnu dále pracovat, aby se dokázali znovu aktivně zapojit do společnosti. Případné změny zákonů je ale podle zástupců kraje potřeba dobře připravit.

„Legislativa není střelnice, nedá se rychle vystřelit. Je potřeba příprava. My chceme, aby ji podpořili i naši poslanci, čili je to otázka i diskuze s nimi tak, abychom nešli s nějakým návrhem, o kterém bychom věděli, že nám v Praze v Poslanecké sněmovně nemůže projít,“ potvrzuje komunistický náměstek hejtmana Josef Babka.

Přípravy návrhů podle jeho odhadů mohou trvat i rok.


Zvětšit mapu

Simona Bartošová, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme