Karvinští a polští strážníci spojují síly, databáze odhalí kradená kola i za hranicemi

Karvinští strážníci chtějí účinněji bojovat proti zlodějům kol. Jako v dalších městech bicykly značí syntetickou DNA, jenže Karviná je nedaleko Polska a kradená kola často mizí za hranicemi. Policisté proto chystají spolu s polskými kolegy společnou databázi, která jim usnadní majitele kradeného kola vypátrat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklisté v Příboře si mohou nechat označit kolo

Cyklisté v Příboře si mohou nechat označit kolo | Foto: Michal Polášek

„Použijeme mikroskop, přiložíme na tu mikrotečku a vidíme nápisy, číselné kódy. A to je základ pro to, abychom mohli zjistit majitele,“ ukazuje zástupce ředitele Městské policie Karviná Václav Ožana, jak syntetická DNA funguje.

Zloději ale kradená kola převážejí i přes hranice do nedalekého Polska nebo naopak. A strážníci využívali jen českou databázi. To teď chtějí změnit, do systému budou mít přístup i jejich polští kolegové.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Karviné natáčela redaktorka Andrea Čánová.

„To znamená, že i Poláci budou zanášet svá evidovaná kola do totožné databáze. A v případě, že dojde k odcizení kola a bude nalezeno už i někde za hranicemi, máme šanci zjistit, odkud pochází, kdo je jeho oprávněným majitelem a podobně,“ dodává Ožana.

Přes Karvinou vede velká cyklotrasa z Polska a polští turisté do města na kolech jezdí často. Radnice proto novinku v boji proti zlodějům kol vítá.

„Je to rozhodně první vlaštovka v tom evropském měřítku, protože kolo může stát i 300 tisíc korun a je to prostě pravda, ta špičková kola se pořád kradou,“ říká mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Poté, co strážníci začali kola značit syntetickou DNA, klesl v samotné Karviné počet krádeží o 50 procent.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme