Katedrála Božského Spasitele v Ostravě se rekonstruuje, o barvě není jasno

Katedrálu v Ostravě na rok opustili věřící a její dlouho připravovaná rekonstrukce. Byla nezbytná - římsy na věžích jsou tak zničené, že je museli obehnat sítí, aby na kolemjdoucí nepadaly kusy omítky. Zásadní opravy se týkají i interiéru, kde už dělníci začali bourat zničenou dlažbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála Božského Spasitele v Ostravě | Foto: F. Tichý

„Odebírá se dlažba i podlahové vrstvy, které jsou pod ní. Na řadě míst byla dlažba popraskaná, bylo tam možné i zakopnout. Bylo to špatnými podkladnými vrstvami, takže ty teď budou nové,“ popisuje Miroslav Přikryl z ostravsko-opavské diecéze.

Organizuje se i proces, jak hromady dlažby dostat ze stavby pryč. „Máme připravenou rampu a malý nakladač bude jezdit dovnitř a ven. Z rampy to bude vyvážet přímo do kontejnerů nebo do auta,“ plánuje Matěj Strouhal, stavbyvedoucí jedné z firem, která se na opravě katedrály podílí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rekonstruovanou Katedrálu Božského Spasitele navštívila reportérka ČRo Iva Havlíčková

Ještě letos začnou dělníci i s opravou omítek. Zatím ale není jasné, jakou barvu bude katedrála po opravě mít. Nejspíš ale půjde o jiný odstín než dosud.

„Současná barevnost není původní. Zatím, když se prováděly sondy, nedohledalo se nic podstatného, ale určitě nebude tak velký kontrast červenohnědé se žlutou, jako je dnes. Po postavení lešení se ještě bude dělat průzkum,“ říká Miroslav Přikryl.

Po kompletní rekonstrukci se katedrála otevře nejen věřícím, ale i turistům a zájemcům o umění a historii. Bude mít své průvodce i pořádat výstavy.

Iva Havlíčková, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme