Kauza sporné rekonstrukce vysokoškolských kolejí v Liberci stojí před soudem

Před libereckým soudem dnes stanuli bývalý rektor tamní Technické univerzity Vojtěch Konopa a spolumajitel firmy Investing CZ Josef Nadrchal. Podle obžaloby zadali při rekonstrukci vysokoškolských kolejí bez soutěže dodatečnou veřejnou zakázku na dodávku nábytku. Hrozí jim dva až osm let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

S lyžařským šampionátem, který město Liberec pořádalo v roce 2009, souvisí celá kauza tak, že vysokoškolské koleje měly pod dobu mistrovství sloužit k ubytování sportovců. A kvůli tomu potřebovalo všech šest budov generální rekonstrukci.

Výběrové řízení tehdy vyhrála s nejnižší cenovou nabídkou liberecká firma Syner. Během stavby se ukázalo, že v projektu není zahrnut nábytek do dvou třetin budov. Obžaloba se týká právě dodatečné dodávky nábytku, na který ale univerzita nevyhlásila výběrové řízení a zadala zakázku rovnou firmě Syner.

Obžaloba tvrdí, že bývalý rektor a jednatel firmy Investing CZ, která měla nad celou stavbou investorsko-inženýrský dozor, tak přihrál Syneru kolem tří milionů korun.

bývalý rektor Technické univerzity v Liberci Vojtěch Konopa | Foto: ČTK

Bývalý rektor Vojtěch Konopa se rozhodl nevypovídat. Josef Nadrchal vinu odmítl. Podle něj musela univerzita dodatečnou smlouvu uzavřít kvůli chybě v projektu firmy SIAL, kde nábytek nebyl zahrnut.

Zadání zakázky právě firmě Syner, která zajišťovala celou stavbu, bylo, jak Nadrchal zdůraznil, kvůli časové tísni nejlepším řešením. Jinak by se totiž nestihl začátek akademického roku a ohrožen mohl pak být i začátek šampionátu.

Nadrchal také odmítl obvinění, že by vědomě porušoval závazné podmínky poskytování státních dotací. Stavbu totiž spolufinancovalo ministerstvo školství. Josef Nadrchal tvrdí, že ho nikdo s podmínkami během stavby neseznámil a ani to jako dozor stavby nepotřeboval.

Obhajoba požaduje, aby k soudu přišla i tehdejší ministryně školství Dana Kuchtová. Měl by vypovídat i kvestor univerzity, který měl na starost financování, a šéf kolejí, který byl v jiné kauze, související s rekonstrukcí kolejí, zproštěn viny.

spolumajitel firmy Investing CZ Josef Nadrchal | Foto: ČTK

Soud bude chtít objasnit, jestli opravdu Josef Nadrchal manipuloval s lidmi ve vedení univerzity, jak také tvrdí obžaloba, ve prospěch dodatečného zadání zakázky Sumeru. Proto bude soud rozhodovat o tom, jestli nepozve jako svědka současného rektora Technické univerzity v Liberci Zdeňka Kůse.

Další jednání soud naplánoval na 10.července.

Ivana Bernáthová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme