Každý prudší svah může být lavinový, varuje krkonošská horská služba

Krkonoše jsou hory, ve kterých velmi často padají laviny. Lidé by si proto měli před každou horskou túrou zjistit, jestli nehrozí aktuální nebezpečí. Vyhnout se lavinovému terénu přitom není tak těžké.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavina (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Základní zásadou je chodit po vyznačených turistických cestách. Tím se riziko sníží na minimum.

Při pohybu ve volném terénu už by podle Ludvíka Strejčka z krkonošské horské služby měli být lidé pozorní. „V podstatě každý svah, který má sklon více než 38 stupňů, je lavinovým,“ upozorňuje.

V žádném případě také není pravda, že pád laviny hrozí jen při extrémním množství sněhu. „Ten sníh volně napadaný je větrem přefoukán a ukládá se na závětrném svahu, kde když napadne 20 centimetrů v průměru, tak může ležet čerstvého sněhu třeba dva, tři metry,“ vysvětluje Strejček.

Podle něj neplatí stoprocentně ani tvrzení, že v lese laviny nepadají. Turisté by tak měli být opatrní a před každou túrou si raději ověřit, jestli nemíří do oblasti s lavinovým nebezpečím. Všímat by si měli i výstražných tabulí, které na rizikový terén upozorňují.

Václav Plecháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme