Každý stý řidič v Ústí nad Labem je 'vybodovaný'

Na Ústecku je skoro každý stý řidič ‚vybodovaný‘ a dosáhl plného počtu 12 bodů. Tito lidé musí pro opětovné vydání řidičského průkazu složit po jednom roce zkoušky v autoškole. Podle ústeckého magistrátu je vyloučené, aby si řidiči body zajistili zpět nelegálně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oproti předchozí generaci chybí na středovém tunelu přihrádka před řadicí pákou a chybí také prostorná schránka před řidičem | Foto: Honda

„Celkový počet řidičů mámě kolem 69 tisíc a co se týká osob, které dovršili počet 12 bodů, tak je to 769 řidičů,“ prozrazuje Helena Čejková z ústeckého magistrátu.

Tito lidé ale musí pro opětovné vydání řidičáku složit po jednom roce zkoušky v autoškole.

„Řidiči vzniká nárok po roce, kdy může nastat odmazání čtyř bodů, a to pokud řidič během toho roku nespáchá žádný další přestupek. Následně po 24 měsících dochází k dalšímu odmazávání čtyř bodů a po 36 měsících se odmazává zbytek bodů,“ vysvětluje Čejková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O opětovném získání řidičského průkazu po 'vybodování' natáčel redaktor Jan Bachorík.

Řidiči ale také můžou využít takzvané školení bezpečné jízdy, za které se jim umažou tři body. Někteří z motoristů ale zkoušejí i právní kličky a snaží se tak oddálit připsání bodů nebo dokonce odebrání řidičáku.

„Řidiči, kteří jsou takzvaně vybodovaní, vyvíjí snahu zpochybnit přestupkové řízení, které vedlo ke ztrátě bodů za nějaký přestupek třeba i před tři čtvrtě rokem, takže se množí podměty k přezkoumání rozhodnutí správním řízení, což je samozřejmě administrativně pro nás zatěžující, nicméně legální postup,“ říká šéf krajské dopravní policie Jiří Ušák.

Odmazání bodů přes známé nejde

Podle Čejkové z ústeckého magistrátu ale řidiči nepochodí, pokud si budou chtít body nelegálně odmazat, třeba přes svoje známé. Každý vstup do bodového systému se totiž eviduje.

„Ty vstupy jsou samozřejmě evidované, nelze žádným způsobem snížit počet bodů u bodovaných přestupků, ty body jsou přidělovány automaticky, pokud se tam přidá trestný čin nebo přestupek,“ uvádí Čejková.

„Asi bych toho nevyužil, protože jsem se s tím i tak trošku setkal. Zase na druhou stranu když člověk něco provede, tak je potřeba za to i pykat, takový je život,“ říká jeden z řidičů.

„Ne, já bych toho taky nevyužil,“ míní další a třetí odpovídá: „No jasný.“

Jiří Ušák občas slýchá podezření, že se někdo pokoušel policisty uplatit, tato nařčení se ale většinou nepotvrdí:

„Já o tom slýchám od spousty lidí. A říkám: Tak mi řekněte, kdy se to stalo, komu se to stalo, kde a my si uděláme svá opatření. Ta věc je z mého pohledu více ve fázi pověr a různých šeptand.“

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme