Kde zaparkovat, jak je dlouhá fronta na úřadě, kdy jede vlak? Pražanům odpoví nová aplikace

Kde zrovna zaparkovat, kolik lidí stojí ve frontě na přepážku na úřadě a v kolik pojede nejbližší vlak. I tyto informace získají na jedno ťuknutí majitelé nové mobilní aplikace „Praha chytře“. Program stál hlavní město přes 1,7 milionu korun, pro uživatele však je stažení i používání zdarma.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autor projektu radní Jan Vašíček předvádí novou aplikaci „Praha chytře“

Autor projektu radní Jan Vašíček předvádí novou aplikaci „Praha chytře“ | Foto: Magistrát hl. m. Prahy

„Třeba vezmu aplikaci parkovací zóny, krásně se mi to propojí s mapou, rozšířím. Takže si tady najdu v okolí, kde je oranžová zóna, kde jsou modré zóny a parkoviště P+R. Vy si tady najdete, kde máte ve vašem dosahu třeba Slovan – 1,2 km. Takže já si kliknu na Slovan, zjistím, že v 10.09 je tam dostupnost 168 míst z 221 a tak dále,“ předvádí novou aplikaci autor projektu radní Jan Vašíček z TOP 09.

Mobilní aplikace je vytvořena pro operační systémy Android a iOS. Kromě aktualizovaného servisu se v ní budou objevovat třeba zprávy o krizových situacích, například během povodní, ale i o kultuře, sportu nebo obsáhlý dopravní servis.

„Parkovací zóny, obsazenost parkovišť P+R, údaje z meteočidel, dopravní kamery, radary. Je zde také přehled všech úřadů na jednotlivých městských částech,“ popisuje radní pro informatiku Eva Vorlíčková z TOP 09.

„Pak je docela zajímavá i aplikace životní situace – jak postupovat na úřadech, třeba při vydávání občanských průkazů. Další z aplikací je přehled lékáren a poslední, kterou zde máme, je nahlášení škod – černé skládky, vandalismu, problémů, co po Praze jsou,“ dodává Vorlíčková.

Praha za systém zaplatila 1,72 milionu korun a za provoz dá každý měsíc 90 tisíc. Na rozdíl od softwaru ke kartě Opencard patří celá aplikace městu.

„Tentokrát s tím softwarem nejsme vázaní autorskými právy na jednoho dodavatele, vše je naše včetně zdrojových kódů,“ upřesnila Vorlíčková.

Aplikace je otevřená a Praha do budoucna plánuje přidávat další funkce, například propojení s aplikací dopravního podniku s kompletní dopravní mapou hlavního města, cyklostezkami a v přípravě je i verze v angličtině.

Evelyna Kulíšková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme