Kdo chce splout horní Vltavu, může se ode dneška registrovat

Méně lodí a tím pádem také méně vodáků se dostane letos na horní úsek řeky Vltavy. Nový návštěvní řád Národního parku Šumava totiž omezil počet plavidel, která smějí denně vyjet na atraktivní úsek řeky, procházející přísně chráněným územím mezi Soumarským mostem a Pěknou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedno ze slepých ramen horního toku Vltavy. | Foto: Blanka Černá

První vodáci sice smějí na Vltavu od Soumarského mostu až prvního května, právě dnes ale Národní park Šumava spouští na svých webových stránkách registrační systém. Kdo chce na řeku, musí se včas předem zaregistrovat a zaplatit správní poplatek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o splouvání horní Vltavy od Ivana Mlse

„Splouvání Vltavy je teď ve stavu, kdy ji bude splouvat o 40 procent méně lodí, než loni,“ říká šéf národního parku Jan Stráský.

Na vodu tak smí jen 63 registrovaných plavidel denně, při výšce hladiny řeky od 50 do 61 centimetrů na Soumarském mostě. Při vyšším stavu vody nebude počet lodí omezen, při nižším se řeka pro vodáky uzavře. Loni mohlo podle výšky hladiny na vodu až 108 lodí denně.

„Od 15. 5. do 21.10. proplulo úsekem Soumarský most a most u Pěkné celkem 4900 lodí,“ doplňuje Jana Zwettlerová ze správy NP Šumava. Letos tak v chráněném území vodácký provoz prořídne.

Igor Maňour, Ivan Mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme