Kdo přinesl řízek? Otázky zodpoví nová expozice o osobnostech Olomoucka

S panovníky, umělci, vědci i vojevůdci se můžete nově seznámit v olomouckém Vlastivědném muzeu. Nová stálá expozice totiž zachycuje osobnosti, které byly v minulosti spojeny s olomouckým regionem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sigmund Freud na fotografii Ludwiga Grillicha kolem roku 1905 | Foto: Wikimedia Commons

Návštěvníci se tak mohou seznámit s více než třemi desítkami historických postav.

Skladatel Wolfgang Amadeus Mozart například do Olomouce přijel s rodiči při útěku z Vídně před zhoubnými černými neštovicemi.

S olomouckým regionem jsou spojena i jména Marie Terezie, Jiřího Wolkera, Otto Wichterleho nebo Gustava Frištenského.

Na výstavě uvidíte 33 panelů nasvícených diodovými páskami a jak prozradila spoluautorka námětu Renáta Fifková, dozvíte se třeba, díky komu si můžete pochutnat na řízku v trojobalu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové stálé expozici olomouckého muzea informovala redaktorka Radka Kvasničková

„Ten k nám přinesl Radecký, protože působil v Miláně a ve Vídni. Takže milánský řízek přinesl do Vídně. A z Vídně pak vídeňský řízek k nám, protože to byl proslulý gurmán, který pořádal opulentní hostiny pro své přátele. Díky tomu se také značně zadlužil,“ popisuje Fifková.

Výstava je rozdělena do několika kapitol.

„Jednou kapitolou jsou osobnosti spojené s církví,“ popisuje ředitel muzea Břetislav Holásek.

„Část jsou panovníci, jako je třeba Břetislav I. nebo Karel IV., válečníci jako Albrecht nebo Radecký. Jsou tady i osobnosti kulturního života, jako Kašpar, Mánes nebo Bezruč,“ vypočítává ředitel.

A jak doplňuje, návštěvníci najdou i osobnosti z vědecké oblasti, jako je třeba Otto Wichterle, Vincenz Priessnitz z Jeseníků nebo Sigmund Freud.

Kromě fotografií a exponátů uvidíte zajímavosti a kuriozity.

Přibudou další

V budoucnu by se měly na výstavě objevit také voskové figuríny nejznámějších postav spojených s krajem.

„Pokud se nám to podaří, tak bychom se mohli setkat s voskovými figurínami těch nejznámějších historických postav spjatých s olomouckým krajem, jako byli třeba rakouský císař František Josef I., král Václav III., který zde byl zavražděn,“ dodává Fifková.

Expozici hodlá muzeum do budoucna postupně rozšiřovat.

Podle ředitele by si vždy chtěli dvě osobnosti určit sami. Mají už třeba připraveného Antonína Dvořáka. Jednu osobnost pak nechají vybrat občany Olomouckého kraje.

V muzeu si slibují, že výstava přiláká školy a turisty.

Radka Kvasničková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme