Kdysi nejzadluženější obce v Ústeckém kraji už jsou z nejhoršího venku

Dvě obce v Ústeckém kraji, které v minulosti nechvalně prosluly svými dluhy, se už se vzpamatovaly z toho nejhoršího. Dobrná na Děčínsku i Chlumec na Ústecku se do potíží dostaly po podivných machinacích bývalých starostů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy - exekuce | Foto: Ladislav Bába

V případě malé vesnice Dobrná na Děčínsku byla situace velmi špatná. Obec měla dluhy ve výši deseti milionů a na majetek byla uvalena exekuce.

Po pěti letech se podařilo dostat z toho nejhoršího, a jak dodává starostka z nezávislého sdružení Libuše Šrámková, teď už funguje i venkovní osvětlení.

„S následky tohoto období se asi bude obec potýkat mnoho let, nejen tím že přišla o důležité pozemky, ale i tím, že se spousta věcí zanedbalo, které bylo potřeba dělat. Teď už alespoň i svítíme,“ říká starostka Dobrné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se obce na Ústecku vypořádávají s dluhy, zjišťoval reportér Jan Bachorík

Veřejné osvětlení zůstávalo několik let mimo provoz a obec ho spustila loni na Vánoce. Reakce lidí ale byly velmi rozdílné.

„Jeden člověk mi vynadá, že u něj ještě nesvítí, a druhý mi vynadá, že si odvykl a že mu to svítí do oken v noci nebo večer. Prý že je zvyklý si lehnout dřív nebo ráno naopak vstává později, když my svítíme, tak jestli by to radši nešlo vypnout,“ popisuje Libuše Šrámková.

Dnes už obec Dobrná dluží z deseti milionů jen 600 tisíc. Po uhrazení dluhů ale přišla mimo jiné i o obecní vrt, který měl vodou zásobovat celou vesnici, a do budoucna tak musí tento problém vyřešit. I přes komplikace s penězi ale obec nepřichází o to hlavní - o obyvatele.

„Naopak ještě přišli mladí lidé - vyrostly tady nové domy - a to jak rodinní příslušníci, kteří tady staví, tak úplně cizí. A domy, které se uprazdňují, se zase velice rychle i zaplňují,“ potvrzuje Šrámková.

Mnoho lidí také obci pomáhá, ať už se jedná o dřevo pro tamní mateřinku nebo zimní údržbu, kterou zajišťuje jeden z místních farmářů.

Chlumec musel zrušit obecní policii i místní dopravu

Z dluhů se pomalu dostává i Chlumec na Ústecku. Z původních 20 milionů korun už podle starosty Petra Maxy z nezávislého sdružení zbývá jen zlomek.

„V současné době výše závazků po splatnosti je čtyři miliony, avšak když odečteme soudní spory za námi neuznané faktury, získáme částku 312 tisíc korun,“ upřesňuje starosta.

Ale ani v Chlumci nebylo umoření dluhů bezbolestné. Například zanikla obecní policie, funkci tajemníka vykonává přímo starosta a zrušili také místní dopravu. Bez toho by ale obec nepřežila.

„Tato úsporná opatření samozřejmě nejsou vždy kladně přijímána, nicméně v té době byla absolutně nezbytná, abychom vůbec finančně přežili,“ uzavírá starosta Chlumce Petr Maxa.

Jan Bachorík, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme