Když se cesta do školy podobá náročné výpravě

Rychle vstávat, umýt se, najíst a do školy. Jenže v Českých Budějovicích děti a rodiče přijdou k základní škole a teprve vše začíná. V listopadu se totiž přišlo na to, že budovy jsou zamořené azbestem a děti musí jinam. Tehdy začalo jedno velké cvičení, které zahrnuje ranní společné setkání školáků a odjezd na výuku v provizorních prostorách. Jedno takové hektické ráno zažila i naše reportérka. Pojďme se tedy vypravit před základní školu Máj v Českých Budějovicích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanace v budově ZŠ Máj skončila

Sanace v budově ZŠ Máj skončila | Foto: Jiří Čondl | Zdroj: Český rozhlas

Rodiče dětí, učitelé, ale ani samotní školáci ze dvou základních škol na Máji zřejmě na poslední listopadový víkend loňského roku jen tak nezapomenou. Bylo jim oznámeno, že od pondělí nemají kam chodit do školy. Ty jejich jsou totiž zamořené azbestem. Nastal chaos, zmatek a velký otazník nad tím, kam umístit přes tisíc školáků.

Město urychleně sehnalo náhradní prostory v několika školách po celých Českých Budějovicích, kam děti začaly dojíždět speciálními autobusy. Jen těžko si někdo dokázal představit, jak to mají žáci a učitelé každý den složité.

Přehrát

00:00 / 00:00

Když se cesta do školy podobá náročné výpravě

Srazem před školou to nekončí

Třídní učitelka 3.B Jana Jarošová se už po tři měsíce schází se svými žáky ve čtvrt na osm před uzavřenou školou, aby odtud společně odešli na autobus. Ještě předtím vyzvedne děti v družině. Některé přijdou včas, jiné se přidávají po cestě k autobusu, několik jich čeká před náhradní školou, někdy přijdou až do hodiny.

„Jsem neustále na telefonu, takže dostanu ráno SMS nebo večer e-mail s tím, že se dítě do školy nedostaví,“ popisuje komunikaci s rodiči Jana Jarošová. Když nedostane zprávu a dítě do školy nepřijde, mívá strach. „Říkám si, že se někde toulá nebo se mu něco stalo,“ přiznává.

Společně s další třídou třeťáků odcházíme na zastávku. Ostatní žáci mají své náhradní školy mnohem dál, odjíždějí tedy dříve. Jinak bychom se na zastávku asi nevešli. Třeťáci mají náhradní školu vzdálenou jen kilometr. Nebylo by jednodušší chodit pěšky?

Třída bojuje s nedostatkem prostoru

„Děti jsou dost malé, táhnou s sebou tašku a věci na cvičení. Někdy je počasí špatné, takže přijedeme do školy zkřehlí a promočení. Navíc by pěší chůze byla časově náročnější,“ vysvětluje Jana Jarošová.

„Každý učitel vám řekne, že když jede s dětmi do města, má velkou odpovědnost a těší se, až bude zase zpátky. My takhle jezdíme už tři měsíce,“ povzdychne si ještě.

Rychle všechny spočítat, hlavně ať nikdo nespadne pod auto. Před námi je poslední přechod a to nejhorší mají děti za sebou. Po dvaceti minutách jsme konečně ve škole.

„Bohužel nemáme šatnu. Každá škola se nám snaží vyjít vstříc, ale všichni jsme limitováni prostory. Nám to stačí. Jsme rádi, že se máme kde učit,“ říká Jana Jarošová.

Třída je trochu těsná. Kromě lavic věšáky na bundy, u topení dvacet párů bot, sem tam bačkůrky. Ani parapet nepřišel zkrátka – jsou na něm kytky a také štětce, kterou schnou ve skleničkách.

Děti jsou prý poslušnější

Už sice zazvonilo, ale tady se bude začínat v 8.10 hodin. Některé děti se ještě potřebují nasnídat, protože kvůli brzkému rannímu vstávání to doma nestíhají. Jiné ještě hledají přezutí. A Lukášek? Ten je ani nehledá. „Necháváme je tady, ale mně je někdo vzal i se sáčkem,“ popisuje.

Třídní učitelka Jana Jarošová si dává bundu přes židli, svou objemnou tašku, ve které přinesla nejnutnější pomůcky, ukládá pod stůl. S dětmi je celý vyučovací den, nemá žádný kabinet nebo jiné zázemí. Všechno zlé je však pro něco dobré. „Vztah mezi mnou a dětmi se utužil, protože jsme tu sami. Navíc děti mají lepší návyky, jsou poslušnější,“ vyjmenovává výhody. Přesto se podle svých slov těší na návrat do své školy

Těší se i rodiče školáků. „Zjednoduší nám to život. Kroužky, které se konaly ve škole, se momentálně konají mimo, takže rodiče jsou vlastně otroky zájmových kroužků svých dětí,“ přiznává Bohumil Sak, jeden z tatínků.

Dobrou zprávou na závěr je, že školy v Českých Budějovicích jsou od azbestových vláken vyčištěny, v těchto dnech byly předány městu a děti i učitelé se sem vrátí už přespříští pondělí.


Zvětšit mapu polohy ZŠ Máj

Romana Kostohryzová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme