Kepler, Bolzano, Einstein. Praha se hemží stopami slavných matematiků

Sto padesát let uplynulo právě dnes od založení Jednoty českých matematiků a fyziků. Jedna z nejstarších profesních organizací na světě slavila po celý den v pražském Karolinu. Kromě přednášek, na kterých vystoupili vědci a učitelé, se význam matematiky a fyziky připomínal i v pražských ulicích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Procházka Prahou po stopách matematiků a fyziků

Procházka Prahou po stopách matematiků a fyziků | Foto: Filip Jandourek

Matematička Alena Šolcová obklopená hloučkem lidí ukazuje na světlý dům na pražském Ovocném trhu. Jako průvodkyně představuje zajímavosti, kterých by si běžný turista nevšiml.

Nejde o žádné památkové skvosty, ale místa, kde se v minulých staletích psala v Praze historie matematických a fyzikálních věd.

„Jedno z těch období bylo například rudolfinské období, přelom 16. a 17. století, kdy do Prahy přišel Johannes Kepler. Ten působil nedaleko Ovocného trhu, v čísle popisném 573 stála kolej krále Václava, kde Johannes Kepler žil do roku 1607,“ popisuje Šolcová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do centra Prahy se po stopách slavných matematiků vydala reportérka Petra Benešová

Právě na tomto místě napsal německý matematik a astrolog důležité spisy o dioptrice. Vznikly tady také první dva Keplerovy zákony o pohybu planet.

Ze zahrady tehdejší koleje Kepler pozoroval hvězdnou oblohu. Dnes na stejném místě stojí obchody. Jen o několik metrů dál v Celetné ulici Alena Šolcová upozorňuje na další významnou osobnost.

„Bernard Bolzano, matematik, který ve své době nebyl oceňován, ale dnes víme, že předběhl vývoj matematiky o několik desetiletí. A vážíme si ho nejen pro jeho matematické výsledky, ale také pro jeho etické názory, jeho statečnost."

Jednota českých matematiků a fyziků slaví své 150. výročí

Číst článek

Přínos Bernarda Bolzana připomíná na domě pamětní deska. Nedaleké Staroměstské náměstí se pak přímo hemží významnými vědci a matematickými úkazy.

„Do jednoho z domů na hranici Celetné ulice a Staroměstského náměstí, číslo popisné 17, rád přicházel Albert Einstein do salónu Berty Fantové. Chodil tam filosofovat, odpočívat a hrát na housle,“ připomíná Alena Šolcová.

Tvůrce teorie relativity pak přednášel v pražském Klementinu na počátku 20. století. Alena Šolcová při prohlídce neopomenula ani pražský orloj, jednu z největších atrakcí, pod kterou se tísní davy turistů.

Procházka Prahou po stopách matematiků a fyziků | Foto: Filip Jandourek

„Je to ukázka matematického umění doby počátku 15. století. Byl to pravděpodobně mistr pražské univerzity Johannes Šindel, který navrhl konstrukci orloje, ve které se projevuje stereografická projekce z pólů do roviny.“

Oslavy výročí Jednoty českých matematiků a fyziků tak ukazují nejen na osobnosti dob dávno minulých, ale chtějí matematiku také pozvednout v dnešní výuce na školách. „Matematika musí být úplně stejná pro budoucího kněze jako pro zpěváka, jako pro biologa,“ říká předseda organizace Josef Kubát.

Jednota českých matematiků a fyziků prosazuje, aby se matematika stala povinnou součástí maturity.

Petra Benešová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme