Keramická mapa Pardubic je i mapou dětských srdcí

Říká se, že ženy neumí číst v mapách, ale v jedné mapě právě ony cestu určitě najdou. Jde totiž o originální keramickou mapu, která vyšla z rukou žáků speciální školy Svítání v Pardubicích. A je neobvyklá nejen velikostí, ale i svým poselstvím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keramický kroužek (ilustr. obr.) | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Asi není úplně nejpřesnější a dokonce je možné, že by se podle ní dalo i zabloudit. Ale děti ze speciální školy Svítání ji vyrobili nejen rukama, ale i srdcem.

„Já jsem do toho vkládala taky svoji duši,“ svěřuje se trochu s rozpaky Jana, žákyně 9. třídy speciální školy.

Na jednotlivých keramických kachlích se v průběhu půlroční práce se šamotovou hlínou postupně rýsovaly nejdůležitější pardubické stavby a pamětihodnosti jako divadlo či radnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Keramickou mapu, kterou vytvořily děti ze speciální školy Svítání, zachytila ve své reportáži Drahomíra Bačkorová

Učitelka výtvarné výchovy Petra Němcová dodává, že střed mapy velké čtyři krát dva metry patří symbolicky dominantě města Zelené bráně. „Může to být chápáno i filozofickým způsobem: jakási brána i do dětské duše,“ říká Petra Němcová.

Na rozdíl od běžných geografických pomůcek ulice na této mapě lemují stromy, jezdí po nich dopravní prostředky či se jimi procházejí i lidé.

Malí autoři mapu nazvali ‚Pardubice v našich srdcích‘ a právě dnes ji představí široké veřejnosti.

Marína Dvořáková, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme