Kladno chce zlepšit ovzduší ve Švermově, zákazem vjezdu kamionů a dotacemi na kotle

Vzduch v Kladně - Švermově by mohl být do několika let čistější. O zlepšení rozptylových podmínek v místě, kde se v zimě lidem každoročně špatně dýchá, se chce postarat kladenský magistrát. Bude usilovat o zákaz vjezdu kamionům i o dotace na výměnu kotlů v domácnostech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Říčansko - uvízlé kamiony a kolona | Foto: Pavel Pavlas

Ulice 28. října je nepsanou objízdnou trasou rychlostní silnice číslo 7 mezi Prahou od sjezdu na Lidice a Slaným. Jezdí po ní hodně kamionů. Je to klasický příklad, kdy se vyhýbají placení mýtného. Trasa přes Švermov je jen o trochu delší než po rychlostní silnici, ale o mnoho levnější.

Když Český rozhlas na toto téma mluvil s kladenským primátorem Danem Jiránkem z ODS, tak ten doslova řekl, že nevidí důvod, proč by měly kamiony jezdit přes tuto městskou část.

„Podle našeho názoru není žádný důvod, proč by si zrovna přes Švermov měly kamiony z Polska do Německa zkracovat cestu, a zatěžovat tak životní prostředí,“ řekl kladenský primátor. Proto požaduje po Středočeském kraji zákaz vjezdu kamionů nad 12 tun do této městské části.

Žádost už na Středočeský kraj přišla. Potvrdil to dnes náměstek středočeského hejtmana pro oblast dopravy Miloš Petera z ČSSD a řekl, že o tom kraj začne s městem jednat.

Situace ve Švermově je nejhorší z celých středních Čech, tedy z oblastí, kde jsou měřicí stanice. Potvrzují to i stránky Českého hydrometeorologického ústavu, kde je u Švermova vždy ukazatel jinak zbarvený než na jiných místech.

Za poslední roky se tam ale situace zlepšila. Před deseti lety překračovaly limity pro smog ve Švermově povolenou hranici 130 dní v roce. V posledních letech kleslo znečištění na 80 až 90 dní v roce. Jde hlavně o prach.

Kvalitu ovzduší ovlivňuje počasí a také sami lidé. A to tím, čím vytápí domy. Přestože je ve Švermově zavedený plyn, někteří lidé ho pro vytápění stále nepoužívají. Prý kvůli jeho vyšší ceně. Lidé tam hodně topí ještě uhlím. Z mnoha komínů tak stoupá hustý dým.

Vedení Kladna se proto chce domluvit se Středočeským krajem a ministerstvem životního prostředí, aby vyhlásily dotační program na výměnu kotlů. Mohlo by jít o několik milionů korun. Tím by ubylo topenišť na méně ekologická paliva a zlepšilo se ovzduší. Jednání jsou ale teprve na začátku.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme