Kladno nabízí seniorům speciální hodiny tělocviku. Zájem je velký

Kladenští senioři se mohou více hýbat. Město pro ně připravilo hodiny tělocviku. Od začátku roku se cvičí ve sportovní hale ale i venku. O pohybové aktivity je mezi staršími lidmi velký zájem, na jedné lekci se jich sejdou desítky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senioři v Kladně na speciální hodině tělocviku | Foto: Pavel Pavlas

„Snažíme se míček dát na špičky. Pokud to nejde do maxima, zadržet na chviličku, stále nádech, výdech, a pomalinku zpátky,“ zní tělocvičnou.

Podobné pokyny lektorek poslouchá na jedné hodině asi čtyřicet seniorů. Cvičit jich sem chodí každý týden zhruba dvě stě. Mezi nimi i paní Viktorie Marcineková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na hodině cvičení pro seniory se byl podívat reportér Pavel Pavlas

„Je mi 80 a nějaký jiný tělocvik bych těžko zvládala. A já jsem ráda, že se můžu takhle nějak pohybovat, protože jsem sama, akorát chodím ven s pejskem. Takže toho pohybu moc nemám a tohle je úplně perfektní pro staré lidi, opravdu,“ pochvaluje si.

Cestu do tělocvičny si našlo o trochu více žen než mužů. Pan Jiří Záhorský chodí cvičit s kamarádem. Chtějí mít víc pohybu.

„Chodíme pěšky, ale potřebujeme celé tělo protáhnout, tak jsme se přihlásili a chodíme oba dva ty termín, v úterý i čtvrtek. Je to moc dobré. Trošku svaly bolí, ale to si člověk musí zvyknout,“ říká.

Cvičit mohou i lidé se zdravotním omezením

Cvičení vedou speciálně proškolené lektorky. Hodiny mají i léčebný charakter, prozrazuje marketingová manažerka kladenských sportovišť Michaela Štáfková:

„Tohle cvičení není jen o takzvané jazzgymnastice nebo protahování těla, ale je speciálně určeno i pro lidi se zdravotním omezením. Proto jsou tady kurzy speciální i pro kardiaky, diabetiky i jiným zdravotním omezením.“ Lektorky se snaží přistupovat ke každému seniorovi jednotlivě.

„Ze začátku je důležité, aby senior sdělil, jaké má zdravotní omezení, a podle toho se lektorka přizpůsobuje. Takže pokud senior ucítí, že mu není dobře, něco se mu nelíbí nebo nedaří, tak se mu lektorka věnuje tak, aby si nezpůsobil jiné zdravotní problémy,“ vysvětluje Štáfková.

Město se rozhodlo dát prostor seniorům po zralé úvaze. Chtělo využít sportoviště v době, kdy zejí prázdnotou. „Protože víme, že senioři mají většinou dopoledne volný čas, který mají také nevyužitý, tak jsme spojili tyto dvě věci dohromady a vytvořili jsme pro ně cvičení pro seniory,“ dodává Štáfková. Senioři platí za cvičení ročně jen mírný poplatek.

Pavel Pavlas, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme