Kladrubský hřebčín láká na opravený zámek, otevře i stáje

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem se po opravách ukáže už zítra prvním návštěvníkům. Čeká je prohlídka zrekonstruovaného zámku, kde pobývala císařovna Sissi s císařem Františkem Josefem II. Otevřené budou i stáje s koňmi, které jsou národní kulturní památkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřebčín Kladruby nad Labem | Foto: Honza Ptáček

Nové zámecké pokoje ukazují život císaře i císařovny. Návštěvníci uvidí reprezentativní prostory, jídelnu, pracovnu, ložnici nebo příjímací salony.

„Císařovna Sissi byla velká milovnice koní. Byla výborná jezdkyně, uvádí se, že se zúčastnila několika dostihů, kde dokázala porazit i kdejakého muže,“ říká průvodkyně Kateřina Vrbová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Opravené zámecké prostory v Kladrubech nad Labem si prohlédla i redaktorka Naďa Kubínková

Do stájí ke koním to měla císařovna opravdu jenom kousek. Tenkrát ale ještě nebyl starokladrubský bělouš národní kulturní památkou. To je až od roku 2012.

„Je to živá památka, ojedinělá věc na celém světě,“ uvádí Radek Václavík z kladrubského hřebčína. Podle něj jsou starokladrubští koně velmi klidní. „A dobře ovladatelní. Jak v sedle, tak v kočáře,“ dodává.

Ročně se tu narodí na 70 hříbat a většinu z nich si v hřebčíně nechají. V Kladrubech zůstane i hříbě klisny Ermeja, která umřela u porodu. „Pije sušené koňské mléko, je to mazánek, máme ho všichni rádi,“ popisuje Milena Markytánová, která se o hříbě stará.

Kladrubský hřebčín můžete navštívit od 1. dubna každý den kromě pondělí až do konce října.

Starokladrubští koně se stěhují do náhradních stájí | Foto: Josef Kopecký

Naďa Kubínková, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme