Klause vystřídá ve třídách podobizna Zemana. Ne u všech to budí nadšení

Výměna státních znaků, soch, bust a jiných státních symbolů, to je v zemi, jako je Česko, téměř národní sport. Po zvolení nové hlavy státu sčítají teď prezidentské portréty úřady i školy. Už brzy je vymění za nové. Zatímco mnohé základky jsou z ale obliga, protože podle zákona jim stačí jen státní znak, jedno pardubické gymnázium se k novému prezidentovi přihlásí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta obce Želechovice nad Dřevnicí Michal Špendlík odstranil 7. ledna ze stěny ve své úřadovně portrét prezidenta Václava Klause na protest proti amnestii. | Zdroj: ČTK

„Podobizny prezidenta nemám úplně všude, třeba v této odborné učebně není, ale v kmenových třídách a v místnostech, kde se koná maturitní zkouška, tam obraz prezidenta republiky je,“ vysvětluje ředitel gymnázia v Mozartově ulici Marek Výborný.

Hlava státu tedy neshlíží na studenty při každé vyučovací hodině. Mnozí jeho podobiznu stejně berou jen jako běžný školní inventář.

„Pro mě je to spíš jen obrázek, ve třídě jsme ji třeba vůbec neměli. Ani na základní škole v naší třídě nebyla, takže prezidenta na zdi vidět nepotřebuju. Nepřijde mi, že je to nezbytná součást třídy, není to potřeba,“ tvrdí studentky Michaela a Martina.

Portrét Václava Klause budou mít na očích ještě několik týdnů. Pak ho vystřídá podobizna Miloše Zemana, který se téhož dne ujme prezidentského úřadu. A tady už začínají hrát emoce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podobizna Miloše Zemana vystřídá ve školních třídách tu Václava Klause, ne všude u všech studentů to ale budí nadšení

„Já bych portrét nového prezidenta na zdi mít opravdu nemusela. Fandila jsem protikandidátovi,“ říká zklamaná Adéla. Studentky základů společenských věd ale vědí, že obraz nového prezidenta na stěně je kromě jiného vyjádřením vůle voličů.

„Samozřejmě to respektuji, Miloše Zemana zvolila většina, ale opravdu bych ho tam mít nemusela. Byla to nicméně volba naše, volba lidu,“ shodují se studentky.

Podle Výborného je prezidentský portrét vyjádřením respektu k úřadu hlavy státu, nikoli politická agitka.

„Je to tradice, bylo to tady zvykem, navazuje to už na prvorepublikovou tradici, která se váže k osobě Tomáše Garrigua Masaryka.“

Škola sundá podobiznu Václava Klause v devíti kmenových třídách, dále v ředitelně a maturitní místnosti. Nové rámy pro Miloše Zemana ale pořizovat nebude.

„Myslím, že si ho všichni všimneme tak ten první týden, co tam bude nově viset, ale pak nám to už nepřijde, je to jako tabule nebo hodiny,“ směje se jedna ze studentek.

Tereza Jelínková, Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme