Klinika dětské onkologie v Brně zkoumá novou metodu léčby rakoviny vitaminem C

Klinika dětské onkologie se jako jediná v Brně zapojila do výzkumů nové metody léčby rakoviny vitaminem C. Vysoké dávky tohoto vitaminu přímo do žíly mohou podle amerických studií posílit účinky klasické chemoterapie. Prokazatelné pozitivní účinky této metody u dětí ale zatím neexistují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice Brno | Foto: Zuzana Kopuletá

Brněnští lékaři zatím shromažďují data o hladině vitaminu v krvi nově příchozích malých pacientů. Kdy by se nová metoda léčby mohla dostat do praxe, upřesňuje přednosta Kliniky dětské onkologie Jaroslav Ščerba:

„Já nevím, jestli se to stane. Ale věřím, že do roka a do dne, když se tady potkáme, tak vám budu moct říct data od několika set dětí s nádorovým onemocněním. Jaké jsou u nich hladiny vitaminu C a jak se to chová v laboratoři, abychom alespoň věděli, jestli dává větší smysl dávat ho před chemoterapií, po chemoterapii, v průběhu chemoterapie a asi jaké dávky, ale zatím je to velmi předčasné.“

„U nás jsme začali sbírat krev od nově příchozích pacientů tak, abychom věděli, jaké hladiny vitaminu C mají děti, které přicházejí. Před několika lety jsme totéž udělali s vitaminem D a vitamin D je dnes součástí našich standardních léčebných režimů. Výsledky této práce jsou dnes běžně přijímány odbornou veřejností a podobným způsobem bychom měli postupovat i u vitaminu C,“ upřesňuje Jaroslav Ščerba.

Jakub Marek, Soňa Baranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme