Klokánky bijí na poplach, chybí jim peníze

Klokánkům Fondu ohrožených dětí, které poskytují azyl dětem v ohrožení, pomalu docházejí peníze. V rámci České republiky teď tato zařízení poskytují azyl asi šesti stovkám dětí. Jeden je i v Jindřichově Hradci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková byla hostem Veroniky Sedláčkové | Foto: Matěj Pálka

„Za ty dva roky tady prošlo asi zhruba 60 dětí, některé tu byly krátkodobě.“

Měsíční provoz jindřichohradeckého Klokánku stojí asi 800 tisíc korun. Přispívá na něj stát i sponzoři, pokračuje Popelková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O finančních těžkostech Klokánků mluvila Lucie Hochmanová

„Žijeme z příspěvků a sponzorských darů. Dvě třetiny tvoří dotace a příspěvky od státu a jednu třetinu musíme vysponzorovat. Z toho se hradí všechno, platy zaměstnanců, provoz.“

Od ledna přešla povinnost vyplácet příspěvky na provoz Klokánků ze státu na kraje. Některé vyplatily peníze včas, jinde to vázne.

Mezi kraji, které jsou s výplatou peněz ve skluzu, je i ten Jihočeský. To provoz Klokánku komplikuje.

„V současné době je situace Klokánku kritická, protože máme vlastně konec února a více než 100 zaměstnanců ještě nedostalo ani prosincovou mzdu. Díky nové novele, kdy se zodpovědnost státu přehazuje na kraje, je výsledek ten, že zaměstnanci Klokánku nemají teď v únoru prosincové mzdy.“

Tety v jindřichohradeckém Klokánku kvůli chybějícím prosincovým výplatám zatím o výpovědi neuvažují.

„Ta práce je hrozně baví, to není povolání, spíše poslání. A u těch nejnutnějších jsme to řešili půjčkou, zálohou. A čekáme každým dnem, že přijdou zbývající příspěvky od kraje. Všichni zaměstnanci pracují na dohodu o provedení práce do dubna. A co bude dál, to se uvidí,“ říká Emílie Popelková.

Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková už požádala ministerstvo práce a sociálních věcí o mimořádnou dotaci a doufá, že v době, kdy se chce stát zaměřit na podporu pěstounských rodin a útlum ústavní péče, provoz Klokánků podpoří.

V jindřichohradeckém Klokánku doufají i v pomoc sponzorů. Zatím od nich mají například denně čerstvé pečivo, jogurty nebo sirupy.

Pokud se jim tahanice se státem podaří ustát, přivítali by i oblečení pro děti, dětské autosedačky nebo žehličky a vysavače.

Lucie Hochmanová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme