Klub českých turistů v Táboře plánuje stavbu nové rozhledny na Hýlačce

Futuristická stavba z oceli nahradí rozhlednu Hýlačka, která byla kopií husitské hlásky, ale shořela loni 1. ledna. Novou podobu vyhlídkové věže u Tábora vybral Klub českých turistů. Na výstavbu ale zatím stále scházejí peníze. Ty byly ostatně jedním z kritérií při výběru vítězného architektonického návrhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Nový rok shořela táborská rozhledna Hýlačka | Foto: Martin Petrák

Místo původně plánované betonové stavby vyroste na Větrovech vzdušná ocelová konstrukce, která se v architektonické soutěži umístila na třetím místě. Jedná se o věž se dvěma nosnými sloupy, které budou ukotveny šesti táhly. Nosné prvky rozhledny tak připomínají tvar původní Hýlačky.

„Ze tří vítězných návrhů, ze kterých jsme měli právo dle architektonické soutěže vybírat, byl nakonec vybrán návrh třetí. Ten počítá s lehkou kovovou konstrukcí zakončenou vyhlídkovou gondolou. Důvod byl vcelku jednoduchý, a to byla otázka finanční. Další dvě stavby byly výrazně cenově náročnější,“ vysvětluje Richard Černý z táborského Klubu českých turistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucí rozhledně Hýlačka natáčel redaktor Jan Kopřiva

Vedle vyhlídky má vyrůst ještě jedna budova sloužící jako zázemí, toalety, prodejna vstupenek a suvenýrů. Nová rozhledna vyjde na šest milionů korun a klub pořádá na její stavbu veřejnou sbírku. Prozatím turisté vybrali zhruba půl milionu korun.

Každý, kdo chce na stavbu nové rozhledny přispět, může peníze zaslat na speciální účet nebo přispívat do sbírkových kasiček v Táboře. Jejich seznam je na webových stránkách klubu. Českých turistů v Táboře.

Táborští turisté zahajují sbírku na novou rozhlednu HýlačkaNa místě vyhořelé rozhledny Hýlačky u Tábora má vyrůst nová stavba

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme