Klub Za starou Prahu dál protestuje proti bourání domu na Václavském náměstí

Na Václavském náměstí se bude protestovat proti zbourání historické budovy na rohu náměstí a Opletalovy ulice. Klub Za starou Prahu, který protest organizuje, chce u modernistického domu ze 20. let minulého století symbolicky klást svíčky. Zbourání budovy, která je součástí Pražské památkové rezervace vedené na seznamu UNESCO, už povolilo ministerstvo kultury. Boj Klubu Za starou Prahu tak nemůže konečné rozhodnutí zvrátit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí čeká demolice

Dům na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí čeká demolice | Zdroj: ČTK

Demolice nezlikviduje celý dům. Venkovní fasády zůstanou a zbourá se pouze vnitřek budovy – dvorní části hotelu Jalta a torza bývalé Akciové tiskárny. Opticky se tak Václavské náměstí nezmění.

Zastánci bourání tvrdí, že historická hodnota budovy je minimální, ale někteří památkáři jsou jiného názoru. Dům nese styl art deco s prvky kubismu a navíc je v dobrém stavu. Objektivně tak prý není důvod ho bourat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanislav Brunclík z ministerstva kultury a Jakub Bachtík z Klubu Za starou Prahu diskutují ve Světě o desáté o demolici domu na Václavském náměstí

Památkáři se obávají, že by případné zbourání objektu mohlo spustit proces, na jehož konci bude vyškrtnutí Prahy z kulturního dědictví UNESCO. To nemůže do rozhodnutí českého státu zasahovat, ale může to být pro něho varovný signál.

„Je to precedentní případ, jakési prolomení těžebních limitů v rámci památkové péče. Pokud se tento dům dostane k demolici, bude zpochybněn přístup ke statutu památkové rezervace i v ostatních případech a bude to takový bianco šek pro demolici ostatních domů,“ tvrdí člen Klubu Za starou Prahu a organizátor dnešního protestu |Jakub Bachtík.

Mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík vysvětluje: „Není to rozhodnutí o demolici. Předchozí rozhodnutí ministerstva bylo vedeno špatnou procesní cestou a devět renomovaných advokátů doporučilo panu ministrovi rozhodnutí zrušit, protože jde o principielní ochranu práv nabytých v dobré víře, které nabyl investor předchozím rozhodnutím magistrátu.“

Jinými slovy – kdyby ministr demolici nepovolil, porušil by práva vlastníka, který splnil všechny podmínky magistrátu a ten zbourání domu, který přímo není památkově chráněný, povolil.

Ministerstvo přiznává špatnou procesní cestu

Brunclík tedy přiznává, že podřízení ministra kultury postupovali procesně špatně a nepřipustili vůbec ve zkráceném řízení argumenty magistrátu a investora, který více než půl roku žil v dobré víře, že bude moci něco realizovat.

„Ministerstvo kultury si musí napříště dát velký pozor, aby procesně rozhodovalo tak, jak má. Hrozby vyškrtnutí pražské rezervace ze seznamu UNESCO se však neobáváme,“ dodává.

Klub Za starou Prahu chce využít ještě zbylé možnosti, jak demoliční proces zastavit. „Jednak o demolici rozhodne definitivně až stavební úřad na Praze 1, zároveň se pokusíme navrhnout dům na kulturní památku, na což podle nás hodnotu má,“ uvádí Bachtík.

Kauzu chce zároveň využít k upozornění na situaci v pražské památkové péči a na systém, který nefunguje úplně správně.

Tomáš Pavlíček, Nikola Bojčev, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme