Klubu českých turistů na Vysočině začíná sezona. Chystá se na opravy značek

Klubu Českých turistů na Vysočině dnes oficiálně začíná sezona. Nejde jim jen o výšlapy. S prací brzy začnou na stovkách kilometrů tras, kde se více než stovka dobrovolníků pustí do jejich značení. Do konce června je čeká v terénu s barvami asi pěti tisíc hodin. Překvapení se letos chystá pro vandaly, klub totiž bude poprvé instalovat téměř nezničitelné mapy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolem Wolfg. vodopádů vede žlutá turistická značka | Foto: Romana Kostohryzová

„Pěší značení je třeba obnovovat v době, kdy už trošku se zelená les, aby bylo vidět, kde značky zarůstají. Když není křoví olistěné, značka lépe vynikne a pak by se mohl značkař domnívat, že je vidět. Naroste listí a vidět není. Dostanou úkoly už v brzké době, ale budu na ně apelovat, aby ještě počkali,“ říká jihlavský předseda značkařů Stanislav Balík.

Na Vysočině se také objeví nové mapy odolné proti vandalům. Očekávaná novinka přichází po letitých peripetiích s pracnou instalací map ze špatného materiálu.

„Tak se vyzkouší nový materiál, jsou to takzvané dibonitové desky anebo tisk na polykarbonát přímo na plexisklo. My jsme teď dostali nové mapy na tom dibonitovém materiálu. Letos se bude obnovovat pět turistických vývěsních map, šestnáct směrovníků,“ popisuje Balík.

Pomoci může i veřejnost

V boji s vandalismem by klub ale uvítal také pomoc veřejnosti. Podle Balíka jde o drobnosti, které zvládne každý.

„To, co si tam přinesete, odnést. Další věc jsou osekané značky ze stromů, oškrábané, poničené směrovníky, poškrábané, popsané mapy. Když se dostanete do míst, kde je nějakým způsobem poškozené značení – nemusí to být úplně vandalismus, stačí necitlivé zásahy lesáků – tak tohle oznámit, to je dost velká pomoc,“ říká.

Sezona bude oficiálně zahájena v sobotu. Jako každý rok je místo zahájení putovní - zatímco loni měli turisté první schůzku v Pelhřimově, letos se sejdou v Kamenné. Přijít může úplně každý:

„Šestnáctého v devět hodin v Kamenné v kulturním domě. Jsou připraveny trasy, ale hlavně – protože Kamenná je vesnička – se jde do Polné. Tam jsou připraveny všechny atrakce a zajímavosti, které Polná může nabídnout,“ zve Stanislav Balík.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme