Knihovna v Soběslavi umístěná v prostorách gotického hradu sbírá jednu cenu za druhou

Město Soběslav zachránilo svůj gotický hrad a postavilo v něm knihovnu. Originální architektonické řešení nyní aspiruje na zisk významného ocenění. Má šanci na úspěch v soutěži energeticky úsporných staveb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V kategorii rekonstrukce zvítězila přestavba gotického hradu v Soběslavi na knihovnu | Foto: Ateliér Kročák, Městská knihovna v Soběslavi

S myšlenkou propojení dvou rozdílných architektur napříč několika staletími přišla Soběslav při záchraně svého gotického hradu. V jeho prostorách byla vytvořena moderní městská knihovna.

Unikátním řešením je včlenění skleněného skeletu, ve kterém se nachází knihovna, do útrob hradu.

Projekt získal na stavebních a architektonických soutěžích řadu cen. Teď se dostal do finále soutěže, která je zaměřena na úspory energie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O soběslavskou knihovnu umístěnou v prostorách hradu se zajímal reportér Jan Kopřiva

„Vytápění, osvětlení, vzduchotechnika – všechno je navrženo tak, aby to bylo provozováno s minimálními náklady, takže jsme se přihlásili do soutěže o úsporný projekt. Postoupili jsme do finále mezi tři nejlepší projekty v kategorii obec,“ shrnuje starosta Jindřich Bláha.

Právě energetická úspornost byla jedním z hlavních východisek architektonického pojetí stavby. Oproti původní knihovně, která byla umístěna na náměstí, jsou její současné prostory téměř třikrát větší, ale zároveň je téměř o polovinu energeticky úspornější.

Výsledky soutěže budou vyhlášeny 7. října.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme