Knihovny v Ústeckém kraji hrozí kvůli nedostatku peněz omezováním služeb

O desítky milionů korun přijdou od letošního roku některé knihovny v Ústeckém kraji. Stát, který jim dával peníze po zrušení okresů, zavřel kohoutek. Města teď řeší, jak knihovnám pomoci. Třeba v Litoměřicích musejí sehnat 6,5 milionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětské oddělení knihovny ve Slaném

Dětské oddělení knihovny ve Slaném | Foto: Pavel Pavlas

To, že litoměřická knihovna nedostane sedm milionů, byl pro radnici šok. Předtím přidávala k penězům od státu jen půl milionu.

„Toto opatření nebylo nikde diskutováno. Schvalovala se nová pravidla rozpočtového určení daní a někde v tom se ta informace ztratila,“ tvrdí vedoucí odboru školství, kultury a sportu Andrea Křížová.

Lidé si neumějí představit, že by tam knihovna přestala existovat. „Myslím, že by to bylo špatné. Lidi tu mají nejen knihy, ale i internet. A pořádají se tu akce pro děti i veřejnost, takže by byla škoda, kdyby nefungovala,“ říká návštěvnice knihovny.

Město ale knihovnu rozhodně padnout nenechá, čtenáři se prý bát nemusejí. „Pro město je to priorita. Hlavní budova na náměstí bude zachována včetně služeb, které nabízí,“ říká Andrea Křížová.

Nyní jde podle ní o to, kde a jak ušetřit. „Knihovna má své detašované pracoviště v Pokraticích, které zřejmě bude zrušeno,“ naznačuje jedno z možných řešení, o kterých bude s vedením města a knihovnou průběžně jednat.

„V případě zrušení pobočky zůstane aspoň hlavní na náměstí. V nejhorším případě je možné říci, že knihovnu neutáhneme a zrušíme ji. Ale to by pro město a lidi byla katastrofa,“ míní zastupitel za ČSSD Petr Hošek.

Podobné problémy jako Litoměřičtí řeší i další tři velká města v kraji. Například v Mostě chybí knihovně téměř 11 milionů. V Teplicích, kde hlásí výpadek 6,5 milionu a v Chomutově 16 milionů, ale mají jasno – byli předvídaví a díry v rozpočtech pro knihovny zalepili z městského rozpočtu.

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme