Kolem obce Rytířsko na Jihlavsku nelze postavit obchvat. Brání mu jediný člověk

Jamné u Jihlavy bude mít obchvat, vedlejší Rytířsko nikoli. Jediný člověk to kraji takříkajíc zhatil. Nechce prodat klíčové pozemky vlevo od silnice ve směru na Žďár a právě tyto pozemky jsou klíčové, jinudy osadu Rytířsko obejít nelze. A kraj vyvlastňovat nebo vyvíjet jakýkoli nátlak nechce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavbu obchvatu Rytířska blokuje jeden majitel pozemků | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Rytířsko má jedenáct stálých obyvatel, penzion a omezení rychlosti na čtyřicítku. Málo kdo ji ale dodržuje.

„Motorkáři tu jezdí stokilometrovou rychlostí, policii tu tady neuvidíte.“ Svědkem je místní starousedlík Stanislav Vrbický. Postoj majitele pozemku - jihlavského zubaře, kterého se nepodařilo kontaktovat - nechápe.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s výstavbou obchvatu Rytířska informoval reportér Milan Kopecký

„To je bezcenný pozemek, kde se nic nerodí, i tráva tam roste špatná,“ tvrdí Vrbický.

Kraj letos začne budovat obchvat vedlejšího Jamného. Rytířsko zatím musí nechat být, pokojná cesta k pozemku neexistuje a vyvlastňovat nechce. „Vyvlastňování je věc, která je dlouhodobá s výsledkem nejasným,“ říká hejtmanův náměstek Libor Joukl.

Starosta vedlejšího Jamného Jiří Pejcha si obchvat Rytířska také přeje, vlastnické právo k pozemkům je ale podle něj nedotknutelné, i když je stavba ve veřejném zájmu. „Vlastnické právo by mělo být nedotknutelné, a pokud vlastník nesouhlasí, nedá se nic dělat,“ konstatuje.

Nedobrá zpráva je to také pro obyvatelku Stanislavu Peroutkovou. „Tady, když vyjíždíme z baráku, z vrat, tak vůbec není možné dostat se na silnici,“ říká.

Obchvat Rytířska u Jihlavy zůstává jen na papíře, pozemky se patrně získat nepodaří.

Milan Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme